Nezamestnanosť v eurozóne klesla v januári takmer na 3-ročné minimum

Spravodajstvo
Luxemburg 2. marca (TASR) - Nezamestnanosť v eurozóne v januári 2015 mierne klesla a zaznamenala takmer 3-ročné minimum. Informovali o tom Európsky štatistický úrad Eurostat a agentúra DPA.

Podľa Eurostatu klesla miera nezamestnanosti v eurozóne v prvom mesiaci tohto roka na 11,2 % z 11,3 % v decembri 2014. Na porovnanie, vlani v januári dosiahla nezamestnanosť 11,8 %. Údaj za tohtoročný január je zároveň najnižší od apríla 2012.

Výsledok analytikov prekvapil, nakoľko predpokladali zotrvanie nezamestnanosti na decembrovej hodnote. Nečakaný pokles je tak dobrou správou pre menovú úniu, ktorá dlhodobo zápasí s veľkým počtom nezamestnaných.

V 19-člennej eurozóne bolo v januári bez práce 18,06 milióna ľudí, o 140.000 menej než mesiac predtým. Čo sa týka kategórie mladých do 25 rokov, počet nezamestnaných dosiahol 3,28 milióna. To znamená mieru nezamestnanosti na úrovni 22,9 %. Na porovnanie, v januári 2014 dosiahla nezamestnanosť ľudí do 25 rokov 24,3 %.

V širšej Európskej únii (EÚ) klesla miera nezamestnanosti v januári na 9,8 % z decembrovej hodnoty 9,9 %. V januári minulého roka predstavovala 10,6 %. V kategórii ľudí do 25 rokov poklesla nezamestnanosť na 21,2 % z 23,3 % v januári 2014.

Najnižšiu mieru nezamestnanosti mali opäť Nemecko (4,7 %) a Rakúsko (4,8 %). Naopak, najvyššia sa udržuje v Grécku (25,8 %, údaj je z novembra 2014) a Španielsku (23,4 %). Na Slovensku dosiahla nezamestnanosť v januári 12,5 %, čo je siedma najvyššia miera nezamestnanosti v Európskej únii.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie