Zábavno-náučný park v Bojniciach by mal spolufinancovať investor z Ruska

Spravodajstvo
Bojnice 27. februára (TASR) - Investor, ktorý by sa mohol podieľať na financovaní približne 300-miliónového projektu zábavno-náučného parku v Bojniciach, je z Ruska. Uviedol to predseda predstavenstva a generálny riaditeľ bratislavskej spoločnosti Castor & Pollux, a. s., Ján Badžgoň počas štvrtkového (27.2.) rokovania bojnického mestského zastupiteľstva, na ktoré ho pozvali zástupcovia samosprávy Bojníc.

"Doteraz sme urobili už kus práce, investovali sme nie málo financií. Samozrejme, doba je zložitá, ale pevne verím, že dotiahneme dohodu so štátom o investičnej pomoci a takisto, že sa dohodneme s partnerom - investorom, s ktorým by sme mali začať realizáciu tohto projektu," uviedol ďalej Badžgoň.

Zástupca slovenskej spoločnosti by mal o dva týždne cestovať do Moskvy na rokovanie a ako ozrejmil, firma má už s ruským partnerom uzavretú predbežnú dohodu. "Vojna na Ukrajine situáciu komplikuje, ale tie rokovania od začatia konfliktu, už to bude asi štvrté, stále potvrdzujú záujem, že budú spolu s nami investovať. Pevne verím, že príde ten deň, kedy dotiahneme podpis vzájomnej dohody o spustení investície do tohto parku," poznamenal.

"My už máme dokumentáciu tak pripravenú, že po spustení projektu nám treba na dokončenie projektov pre stavebné povolenie a jeho získanie asi deväť mesiacov. Pokiaľ získame stavebné povolenie, tak následná výstavba parku by mala trvať asi dva roky," načrtol slovenský investor, ktorý má pripravený aj druhý plán, ak by nerealizoval takú veľkú investíciu. "Vrátili by sme sa k modelu, že by sme začali s menším parkom, na úrovni asi jednej tretiny plánovaného a potom by sme ho stavali a rozvíjali postupne," dodal.

Investor sa s bojnickou samosprávou dohodol aj na využívaní parkovísk, ktoré mesto doposiaľ spravuje a na ktorých má park stáť, a to až do obdobia, kedy začne park stavať. Na miesto existujúcich plôch by malo podľa zmluvy s mestom vyrásť podstatne väčšie množstvo parkovacích plôch.

Výstavba zábavno-náučného parku pod pracovným názvom Krajina legiend rezonuje v regióne už deväť rokov, rovnako dlho má aj mesto Bojnice uzavretú dohodu s bratislavskou spoločnosťou. Podľa bojnického poslanca Maroša Greschnera Badžgoň na rokovanie zastupiteľstva nové informácie nepriniesol. "V podstate ja som poslancom mestského zastupiteľstva druhé volebné obdobie a pre mňa to nebola pomerne dostačujúca odpoveď. Očakával by som, že investor tohto parku už bude deklarovať konkrétneho investora, ktorý sa s ním bude spolupodieľať na financovaní a bude mať ochotu sa ako dobrý partner mesta zaviazať k nejakému konkrétnemu termínu začatia realizácie tohto projektu," zdôraznil.

Park by mal vytvoriť zhruba 2000 pracovných miest, z toho 800 už počas samotnej výstavby. Realizátori projektu, bratislavské firmy Kastor, s. r. o., a Castor & Polux, a. s., predpokladajú, že investičné náklady na park sa budú pohybovať vo výške približne 300 miliónov eur. Rozlohu parku odhadujú na 32 hektárov.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie