Projekt výstavby závodu na zhodnocovanie plastov protesty nezastavili

Spravodajstvo
Zlaté Moravce 26. februára (TASR) – Projekt výstavby závodu na zhodnocovanie plastov v priemyselnom parku v Zlatých Moravciach pokračuje napriek odporu obyvateľov i vedenia mesta. Petíciu proti výstavbe závodu podpísalo vyše 11.000 obyvateľov Zlatých Moraviec a blízkeho okolia.

Primátorka Serafína Ostrihoňová na februárovom stretnutí zástupcov mesta so zástupcami investora zdôraznila, že "vytriedený zmesový odpad z Talianska a celej Európskej únie sa bude do Zlatých Moraviec dovážať len cez jej mŕtvolu". Aktivisti sú presvedčení o negatívnych dosahoch závodu na životné prostredie i zdravie obyvateľov. Členovia občianskeho združenia Život pre Moravecko chcú využiť všetky zákonné možnosti proti schváleniu a následnej realizácii závodu v meste, konštatuje Marta Balážová, mestská poslankyňa a predsedníčka občianskeho združenia.

Konateľ investora WFF Drevotes, spol. s r.o. Alojz Senárik hovorí o dezinformačnej kampani a neštandardnom správaní sa vedenia mesta. "Zmenou územného plánu chcelo mesto vytvoriť zelenú zónu uprostred priemyselného parku, v ktorom firmy produkujú zdraviu škodlivý odpad. Spodné vody sú tu zamorené trichlóretylénom po Calexe, čo je precedens, z ktorého sa smeje celé Slovensko," skonštatoval Senárik. Presviedča, že závod nebude mať žiadne negatívne vplyvy na životné prostredie ani zdravie obyvateľstva a na realizácii zámeru trvá. O výstavbe tak rozhodnú štátne inštitúcie. Projekt je v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Investor má záujem postaviť v Zlatých Moravciach prevádzku zaoberajúcu sa energetickým zhodnocovaním plastov. Ročne plánuje spracovať vyše 95.000 ton odpadu. Vstupnou surovinou je vytriedený plast zbavený PVC v množstve 65 % a zmes papiera a dreva v množstve 35 %. Podľa projektovej dokumentácie by mal byť plastový odpad dovážaný z Talianska. Podľa Senárika však investor uvažuje o zmene vstupnej suroviny a namiesto vytriedeného zmesového odpadu z Talianska plánuje využívať komunálny odpad z okolitých skládok.

Šesť samostatných prevádzkových jednotiek by malo podľa projektovej dokumentácie tvoriť nový energetický zdroj s celkovým výkonom 24 megawattov, podľa Senárika však bude výkon predstavovať 8 až 16 megawattov. Prevádzková jednotka bude rozdelená na skladové priestory spojené s úpravou vstupného materiálu, priestory pre technológiu termického rozkladu vstupného materiálu (technológia depolymerizácie) a priestory pre energetické centrum (centrum kogenerácie). Každá prevádzková jednotka by mala byť prevádzkovaná samostatným užívateľom. Predpokladané investičné náklady na technologický celok sú vyčíslené na 72 až 90 miliónov eur. Investori plánujú vytvoriť spolu 96 pracovných miest.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie