Klienti by si mali produkty od bánk či stavebných sporiteľní porovnať

Spravodajstvo
Bratislava 22. februára (TASR) - Napriek tomu, že úroky na hypotékach sú lákavé, alternatívou pre občanov, ktorí zvažujú kúpu nehnuteľnosti, môže byť aj stavebný úver. Odborníci však klientom odporúčajú, aby si pri oboch typoch produktov dobre zvážili klady aj zápory.

Podľa odborníka portálu Finančný kompas Maroša Ovčaríka je pre klientov vhodné využiť na financovanie bývania stavebné sporenie vtedy, ak plánujú financovať bývanie niekoľko rokov vopred a môžu si určitú sumu na kúpu domu či bytu nasporiť. "Pravidelným sporením sa klient môže dostať k celkom výhodnému úveru od stavebnej sporiteľne. Jeho výhodou môže byť sadzba fixovaná na celú dobu splácania, alebo do určitej výšky aj možnosť čerpať úver bez založenia nehnuteľnosti," skonštatoval Ovčarík.

Predseda Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) Rastislav Podhorec tvrdí, že rozdiely pri oboch produktoch sa skrývajú v detailoch zmlúv. "Odporúčal by som klientom porovnávať produkty v cene. Porovnával by som aj flexibilitu produktu, teda čo produkt, respektíve finančný ústav ponúka v prípade žiadania akýchkoľvek úprav, napríklad predčasného splatenia produktu," doplnil Podhorec.

Taktiež je podľa neho dôležité pozrieť sa aj na administratívnu záťaž v jednotlivých inštitúciách. To znamená zistiť si, aké množstvo a typ dokumentov vyžaduje banka či stavebná sporiteľňa k uzatvoreniu zmluvy o úvere. "V praxi niektorí klienti financovanie nehnuteľnosti kombinujú hypotekárnym úverom s úverom zo stavebnej sporiteľne, čo im umožňuje určitú flexibilitu v riadení vlastných finančných tokov," podotkol Podhorec.

Preto, aby sa podľa neho klient správne rozhodol, musí mať jasnú predstavu o finančných prioritách a poznať komplexnú ponuku trhu. "Nesprávne vyhodnotenie možností môže skomplikovať budúcu finančnú situáciu klienta," doplnil Podhorec.

Štátna prémia pri stavebnom sporení je v roku 2015 vo výške 5,5 % z ročných vkladov, maximálne však vo výške 66,39 eura. Na získanie plnej výšky štátnej prémie budú musieť sporitelia vložiť v tomto roku na účet stavebného sporenia 1206,93 eura.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie