Zákon o odbornom vzdelávaní má priniesť aj zmenu názvu niektorých škôl

Legislatíva
Bratislava 18. februára (TASR) - Zákon o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorý je momentálne v parlamente, počíta aj s racionalizáciou niektorých typov stredných odborných škôl prostredníctvom zrušenia označenia "akadémia". Po schválení zákona sa tak má stať do roku 2018. Zmena sa následne dotkne všetkých hotelových, obchodných, dopravných či technických akadémií.

Ministerstvo školstva tak akceptovalo zásadnú pripomienku vznesenú v rámci medzirezortného pripomienkovania zo strany Republikovej únie zamestnávateľov, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory či Zväzu automobilového priemyslu SR.

"Tieto subjekty ako dôvod uviedli, že doterajšie typy stredných odborných škôl, ako dopravná, hotelová či obchodná akadémia, sú školy, ktoré poskytujú výchovu a vzdelávanie v rovnakých študijných odboroch a učebných odboroch ako ostatné stredné odborné školy," vysvetlila pre TASR hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Ako ďalej uviedla, pomenovanie akadémia nemá reálne opodstatnenie, pretože nezaručuje vyššiu úroveň kvality školy.

"Takéto pomenovanie vyvoláva vo verejnosti nepresnosť v tom zmysle, že sa vzdelávanie v škole, označenej ako akadémia, oprávnene spája s očakávaním vzdelávania, ktoré sa približuje vzdelávaniu na akademickej pôde," podotkla hovorkyňa. Z pohľadu rezortu školstva ide pri tejto zmene o systémový krok, ktorý prinesie rodičom a žiakom čitateľnejší profil a zameranie stredných odborných škôl. "Očakávame, že stredné odborné školy sa nebudú prejavovať názvom, ale kvalitou výchovno-vzdelávacieho procesu," skonštatovala Dupaľová Ksenzsighová.

S tým však nesúhlasí viceprezidentka Asociácie stredných odborných škôl Slovenska a riaditeľka Obchodnej akadémie v Trnave Marta Bačíková. Podľa nej premenovanie akadémií prinesie zvýšené náklady, odstráni tradičné zaužívané názvy a prinesie chaos medzi rodičmi a uchádzačmi o vzdelanie. "Skôr sme sa mali vrátiť k pôvodnému označeniu - priemyslovky, akadémie, učilištia," uviedla pre TASR viceprezidentka. Predkladatelia zmeny názvu školy podľa nej vždy predpokladajú, že uchádzači si vyberú školu podľa názvu a že ten naplní pôvodné učňovské školy, ktoré majú nedostatok žiakov chýbajúcich tiež na trhu práce. "Tu však treba podstatnejšiu zmenu, ktorú prinášajú ostatné časti zákona o odbornom vzdelávaní," dodala Bačíková.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie