Od 1. júla tohto roka majú dôchodcovia dostávať minimálny dôchodok

Odchádzam z práce
Bratislava 18. februára (TASR) - Od 1. júla tohto roka má byť dôchodcom na Slovensku vyplácaný minimálny dôchodok. Nárok naň má mať ten, kto minimálne platil 30 rokov dôchodkové poistenie a dovŕšil dôchodkový vek. Mesačná suma minimálneho dôchodku pre rok 2015 má byť vo výške 269,50 eura. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení z dielne rezortu práce, ktorú dnes schválila vláda.

"Minimálny dôchodok je inštitút, ktorý je skôr typický pre ľavicovo orientované vlády. Chceme ním garantovať, že človek, ktorý pracuje a má odpracovaných niekoľko rokov, sa nemôže prepadnúť do sociálnej siete. Bude však dostávať minimálny dôchodok, ktorý je vždy vyšší ako to, čo dostával predtým," spresnil na tlačovej konferencii po rokovaní vlády SR jej predseda Robert Fico (Smer-SD).

Minimálny dôchodok sa má podľa návrhu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR zvyšovať s každým ďalším odpracovaným rokom. Kto bol napríklad dôchodkovo poistený 40 rokov, jeho minimálny dôchodok v budúcom roku by mal predstavovať 311,10 eura.

Nové pravidlá minimálneho dôchodku sa majú vzťahovať na poberateľov starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, ako aj invalidného dôchodku bez ohľadu na mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Rezort práce vyčíslil, že zavedenie minimálneho dôchodku sa má dotknúť 75.392 dôchodcov.

Po novom tak majú dôchodcovia s nárokom na minimálnu penziu poberať dôchodok len z jednej inštitúcie, a to zo Sociálnej poisťovne (SP). Minimálna penzia bude súčasťou dôchodku, ľudia teda nebudú musieť osobitne žiadať o jej vyplácanie. Zároveň rezort práce počíta s tým, že dôchodcovia by už nemali byť odkázaní na pomoc v hmotnej núdzi.

Minimálny dôchodok sa bude valorizovať ako životné minimum, a to vždy k 1. januáru daného kalendárneho roka. Pri 30 odpracovaných rokoch rezort práce stanovil koeficient pre určenie minimálneho dôchodku vo výške 1,36-násobku životného minima. Percentuálna výmera životného minima sa bude zvyšovať za každý ďalší kvalifikovaný rok dôchodkového poistenia od 31 rokov do 39 rokov o 2 percentuálne body (p.b.) a od 40 odpracovaných rokov o 3 p.b.

Do zákona o sociálnom poistení sa zavádzajú aj nové právne inštitúty, akými sú vyrovnávací príplatok a minimálny dôchodok a rozširuje sa okruh poistencov štátu o kategóriu ohrozeného a chráneného svedka.

Ako uviedlo MPSVR SR v dôvodovej správe k novele zákona, svedkovia a chránení svedkovia sú z dôvodu ohrozenia ich života a zdravia v súvislosti s podaním svedeckej výpovede dlhodobo ukrývaní, často aj v zahraničí a podľa potreby aj pod zmenenou identitou, takže nemôžu vykonávať určitý čas zárobkovú činnosť. "Účelom navrhovanej právnej úpravy je pokryť toto obdobie dôchodkovým poistením a zabezpečiť, aby sa zhodnotilo na ich budúce dôchodkové nároky," píše sa v dôvodovej správe.

Cieľom zavedenie vyrovnávacieho príplatku je dorovnať rozdiel medzi sumami českého starobného dôchodku a slovenského starobného dôchodku a sumou fiktívneho starobného dôchodku, na ktorý by mali občania nárok, ak by sa spoločný štát nerozdelil. Vyrovnávací príplatok sa má podľa návrhu novely zákona vzťahovať na osoby poberajúce dôchodok zo Slovenska a Česka, ak získali najmenej 25 československých rokov dôchodkového poistenia pred 1. januárom 1993 a získali od 1. januára 1993 do 31. decembra 2003 aspoň jeden rok dôchodkového poistenia podľa slovenských právnych predpisov. Zrkadlovú právnu úpravu už prijala aj Česká republika, dôchodkové nároky dotknutých občanov bývalého spoločného štátu sa tak budú posudzovať v princípe rovnako.

Rezort práce zároveň vyčíslil, že zo štátneho rozpočtu na minimálny dôchodok v budúcom roku pôjde 16,4 milióna eur a v roku 2016 bude vplyv na rozpočet vo výške 31 miliónov eur.

VIDEOGALÉRIA:

Od 1. júla tohto roka majú dôchodcovia dostávať minimálny dôchodok
Tu bude player


Na minimálny dôchodok pôjde v roku 2016 31 mil. eur
Tu bude player
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie