Odborári podali na inšpektorát práce ďalší podnet na spoločnosť I.C.A.

Spravodajstvo
Svidník 18. februára (TASR) – Odborári nesúhlasia s tým, aby spoločnosť I.C.A., s.r.o., vo Svidníku vyplatila svojim zamestnancom dlžnú časť mzdy z minulého roka až v máji. Inšpektorát práce (IP) v Prešove tejto spoločnosti povolil predĺženie lehoty na odstránenie nedostatku z októbra 2014 do konca mája a zaviazal firmu informovať o splnení nariadenia do troch dní po uplynutí termínu. Firma dlhuje zamestnancom náhradu mzdy za prekážku v práci na strane zamestnávateľa za štyri dni v októbri 2014. Podľa odborárov ide o vyplatenie mzdy asi 300 zamestnancom, celkový dlh sa pohybuje vo výške približne 18.000 eur.

„Nesúhlasíme s tým, aby sa štyri dni doplatili až v mesiaci máj, pretože firma do mája nemusí prežiť. Môže nastať to, že majiteľ firmu zatvorí a ľudia to nebudú mať nikdy zaplatené. Trváme na tom, aby zamestnávateľ naďalej každý mesiac vyplácal mzdu za jeden deň zo svojho dlhu a do mája by bol vyplatený celý dlh,“ uviedol predseda odborovej organizácie v spoločnosti I.C.A. vo Svidníku Michal Viravec.

Ako povedal člen predsedníctva rady Odborového zväzu KOVO Jozef Balica, zamestnávateľ vyplatil doteraz zamestnancom dlh za dva dni ešte z augusta minulého roka, no zvyšné štyri dni nie. Preto sa rozhodli rokovať so zástupcom firmy i s Národným inšpektorátom práce. Navyše, OZ KOVO si myslí, že väčšina zamestnancov vo firme je nesprávne odmeňovaná.

„Väčšina pracovníčok by mala byť zaradená do druhého stupňa minimálnej mzdovej náročnosti. Mali by mať namiesto 380 eur mesačne 456 eur. V tejto súvislosti sme podali podnet aj na inšpektorát práce,“ vysvetlil Balica.

Podľa Kataríny Timkovej z IP v Prešove, začali inšpektori vo firme ďalšiu inšpekciu v piatok (13.2.). Je zameraná na kontrolu dodržiavania výšky miezd vyplácaných zamestnancom firmy, teda ich minimálnych mzdových nárokov podľa Zákonníka práce vzhľadom na náročnosť práce, ktorú zamestnanci vykonávajú. Predpokladaný termín ukončenia inšpekcie je do 30 dní.

Do sporov medzi zamestnancami a odevnou spoločnosťou vo Svidníku sa momentálne zapojil už aj súčasný minoritný vlastník a bývalý riaditeľ Ladislav Koudelka, ktorý podľa odborárov navrhol riešenie problémov i zavedenie iného systému práce. Podľa odborárov totiž, aby tu nastalo spravodlivé odmeňovanie, musí sa zaviesť nie časová ale úkolová mzda a ďalšie novinky. Materiál s návrhmi má už k dispozícii aj súčasný majoritný taliansky vlastník, ktorého zástupca vo Svidníku, konateľ firmy Stefano Vanzan, sa však pre média dnes odmietol vyjadriť a na vrátnicu odkázal, že je zaneprázdnený.

Ďalším problémom je podľa Balicu aj sťažnosť pracovníčok na nízke teploty na pracovisku a tiež správanie konateľa spoločnosti Stefana Vanzana. Podľa regionálnej hygieničky z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Svidníku Heleny Hrebeňákovej tu pracovníci urobili kontroly dvakrát, no zistili iba orientačné teploty na pracovisku. Predstaviteľov firmy však zaviazali, aby cestou pracovnej zdravotnej služby predložili hygienikom hodnotenie tepelno-vlhkostnej mikroklímy na pracovisku do 20. februára. Potom sa uvidí, ako bude úrad postupovať ďalej.

„Chceme zároveň písomne upozorniť konateľa i talianskeho vlastníka na správanie S. Vanzana ku zamestnancom, keďže je ponižujúce a má prvky šikany,“ uzatvoril Balica.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie