Najväčšia liptovská obec chce pokračovať v rekonštrukcii ZŠ

Školy a vzdelávanie
Liptovské Sliače 16. februára (TASR) – Samospráva najväčšej liptovskej obce približne s 3860 obyvateľmi, zloženej z Nižného, Stredného a Vyšného Sliača, chce čo najskôr pokračovať v postupnej rekonštrukcii veľkého školského komplexu. V šiestich budovách sídli už viac ako štyri desaťročia základná škola, ktorá nahradila tri dovtedajšie školy.

Pred pár rokmi sa podarilo s výdatnou pomocou eurofondov zrekonštruovať budovu prvého stupňa. Obec sa na tom podieľala sumou 80.000 eur. Ďalších viac ako 100.000 eur investovala z vlastných zdrojov aj ako nevyhnutný podiel do modernizácie jedálenského traktu,“ vysvetlil pre TASR nový starosta Liptovských Sliačov Milan Frič.

Zároveň spresnil, že ročný štátny príspevok v rámci prenesených kompetencií na zabezpečenie základného výchovno-vzdelávacieho procesu predstavuje sumu 400.000 eur. „Samozrejme, to nestačí na všetko. Obec musí napríklad hľadať prostriedky na podporu záujmovej činnosti. Ďalšou dôležitou stránku je, že sa musí bezpodmienečne starať o údržbu a zveľaďovanie svojho majetku,“ zdôraznil Frič.

Preto sme sa veľmi intenzívne pustili do prípravy rekonštrukcie budovy s triedami druhého stupňa. Prvoradým zámerom je vyriešiť veľké úniky tepla, lebo v našom podhorskom regióne sú náklady na kúrenie rozhodujúcou záťažou. Výrazné a pokiaľ možno, čo najrýchlejšie opravy si žiada telocvičňa či zatekajúca strecha na školských dielňach,“ dodal starosta Liptovský Sliačov.

V Liptovských Sliačoch sa nesťažujú na nedostatok mladých učiteľov

Liptovské Sliače 16. februára (TASR) – Základná škola (ZŠ) Jozefa Hanulu v Liptovských Sliačoch s aktuálnym počtom 287 žiakov netrpí nedostatkom mladých učiteľov. Žiakov má na starosti 24-členný pedagogický kolektív s jedným z najnižších vekových priemerov minimálne v rámci celého Ružomberského okresu.

Dôkazom je, že nám nemusí vypomáhať žiadny učiteľ v dôchodkovom veku napriek tomu, že si nesmierne vážime našich predchodcov, ktorí vychovali generácie tunajších detí. Registrujeme viacero žiadostí o učiteľské miesta zo širokého okolia,“ uviedla pre TASR riaditeľka školy Katarína Plachá. Vo svojej funkcii je iba necelý rok.

Pred desaťročím mali podľa nej až približne 400 žiakov, ale odvtedy mala demografická krivka výrazne klesajúci trend. „Veľmi povzbudzujúcim signálom je až 56 minuloročných novorodencov v Liptovských Sliačoch. Je to prísľub, že za šesť rokov sa začne výrazne rozrastať súčasný počet 16 tried,“ konštatovala Plachá.

Priestorovo sme pripravení zvládnuť oveľa viac žiakov. Po ich úbytku sme niektoré triedy pretvorili na dobre vybavené odborné učebne, no keď bude treba, budú z nich opäť aj normálne triedy,“ dodala riaditeľka základnej školy v najväčšej liptovskej obci s tým, že väčšina žiakov navštevuje niektorý z 25 záujmových krúžkov.

Meno maliara Jozefa Hanulu nesie v názve škola v rodných L. Sliačoch

Liptovské Sliače 16. februára (TASR) – Základná škola (ZŠ) v Liptovských Sliačoch má už 15 rokov vo svojom oficiálnom názve meno významného rodáka z tejto liptovskej obce Jozefa Hanulu (6. 4. 1863 - 22. 8. 1944), predstaviteľa slovenského maliarskeho realizmu. Učitelia výtvarnej a regionálnej výchovy sa usilujú približovať žiakom jeho život a dielo.

Reprodukcie výtvarných diel Jozefa Hanulu zdobia steny jednej triedy. Naše deti tak majú dennodenne možnosť prostredníctvom takejto minigalérie zblízka sa zoznámiť s jeho tvorbou i životom. Časť vystavených reprodukcií namaľovali samotní žiaci,“ uviedla pre TASR zástupkyňa riaditeľky školy a učiteľka výtvarnej výchovy Zuzana Brtáňová.

Pozoruhodný osobný príbeh prezradila učiteľka regionálnej výchovy Mária Mydliarová. „Ešte ako žiačka som pri príležitosti pomenovania našej školy po Jozefovi Hanulovi odhaľovala pamätnú tabuľu. Hoci som už vtedy tajne snívala o učiteľskom povolaní, nepomyslela som si, že tu raz budem učiť a žiakom budem približovať aj jeho odkaz,“ konštatovala.

Touto osobnosťou sa zaoberáme v každom ročníku, ale zakaždým z iného uhla pohľadu. Napríklad, piataci navštevujú jeho rodný dom, šiestaci sa zoznamujú s tvorbou, siedmaci sami tvoria projekt, prečo radi žijú v Sliačoch s dôrazom na významných rodákov. Deviataci si pripravujú vlastné prezentácie, pomocou ktorých učia mladších spolužiakov,“ vysvetlila Mydliarová.

Najmladší obyvatelia Liptovských Sliačov sú podľa nej veľmi prirodzene hrdí na miestne tradície. „Zážitkové vyučovanie je úžasný spôsob, ako zaujať ich pozornosť a natrvalo im vryť do sŕdc zdravý lokálpatriotizmus,“ dodala mladá učiteľka regionálnej výchovy s tým, že maliarsky rukopis Jozefa Hanulu nesú aj vzácne fresky v tamojšom kostole.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie