Univerzita Komenského pripravila takmer 7000 cudzincov na vysokoškolské štúdium v SR

Spravodajstvo
Bratislava 16. februára (TASR) - Univerzita Komenského v Bratislave (UK) jazykovo a odborne pripravila na vysokoškolské štúdium na Slovensku takmer 7000 zahraničných frekventantov zo 128 krajín sveta. Ich výučba prebieha od roku 1960 v Útvare pre jazykovú a odbornú prípravu Centra ďalšieho vzdelávania UK (CĎV UK). TASR o tom informovala vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou UK Andrea Földváryová.

Jazyková a odborná príprava krajanov a cudzincov na UK je určená pre absolventov stredných a vysokých škôl v ich domovských krajinách, ktorí sa rozhodli študovať na UK, resp. inej vysokej škole na Slovensku. "Takáto príprava trvá 10 mesiacov a zahŕňa vyše 1000 hodín, pričom primárnym a jediným vyučovaným jazykom je slovenčina. Vyučovanie prebieha dvojsemestrálne, vo forme seminárov a cvičení – 30 až 32 hodín týždenne," približuje metodička jazykovej a odbornej prípravy pre cudzincov a krajanov Katarína Nevrlová z CĎV UK.

Tento typ vzdelávania v slovenskom jazyku doposiaľ využili frekventanti zo 128 krajín sveta zo všetkých kontinentov. Nechýbajú medzi nimi Austrália, Japonsko, Čína, Egypt, Sýria, Keňa, Peru či Ekvádor. Najviac zastúpenými krajinami boli Ukrajina, Rusko a Moldavsko. Pomer mužov a žien, ktorí na UK absolvovali jazykovú a odbornú prípravu, je približne rovnaký.

Študenti, ktorí na UK absolvujú jazykovú a odbornú prípravu krajanov a cudzincov, sa delia na niekoľko druhov - štipendisti vlády SR, ktorí pochádzajú z rozvojových krajín a poberajú štipendium z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, alebo Slováci, ktorí žijú v zahraničí a k nám prichádzajú na základe medzinárodných a bilaterálnych dohôd. Ostatní študenti sú samoplatcami, ktorí si vzdelávanie platia sami. V akademickom roku 2014/2015 eviduje CĎV UK 80 zahraničných študentov, ktorí sa vzdelávajú v tomto programe.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie