Odpočítateľná položka môže podľa Mihála pripraviť aktívnych ľudí o prácu

Spravodajstvo
Bratislava 12. februára (TASR) - Odvodová odpočítateľná položka na zdravotné poistenie pre nízko príjmových zamestnancov ide proti aktívnejším zamestnancom s legálnymi bočnými príjmami. Môže ich dokonca pripraviť o prácu. Tvrdí to bývalý minister práce Jozef Mihál z SaS.

Svoje tvrdenie v pléne opieral o príklad dvoch zamestnancov jednej firmy, ktorí obaja zarábajú po 400 eur mesačne. Jeden z nich iné príjmy nemá, druhý si popri zamestnaní privyrába ako živnostník, keďže pre rodinu potrebuje viac peňazí ako minimálnu mzdu zo zamestnania.

V prípade prvého zamestnanca bez iných príjmov zaplatí podľa Mihála zamestnávateľ mesačne zdravotné odvody 6 eur. Pri druhom zamestnancovi aj so živnosťou však bude platiť plnú sumu zdravotných odvodov.

"Príjem zo živnosti popri zamestnaní mu vlastne spôsobuje pokles odpočítateľnej položky na úrovni ročného zúčtovania. A hoci je zamestnanec v pracovnom pomere a zarába minimálnu mzdu alebo mzdu na úrovni 500 eur, odpočítateľnú položku spolu so zamestnávateľom nevyužije, pretože ďalší bočný príjem zo živnosti mu bude znamenať zánik z tohto nároku," vysvetlil Mihál.

Aktívny zamestnanec teda podľa neho doplatí na to, že sa snaží privyrobiť si a možno zvýšiť finančnú situáciu rodine. Mihál varuje aj pred tým, že takýto zamestnanec môže prísť o prácu. Pre zamestnávateľa je totiž menej výhodný, keďže za neho musí platiť plné zdravotné odvody, ako ten, ktorý nemá iné príjmy a môže si uplatniť odpočítateľnú položku na zdravotné odvody.

"Ak ste chceli zabezpečiť, aby viac ľudí zarábalo 380 či 400 eur, tak áno, týmto opatrením sa vytiahne pár tisíc ľudí z úradov práce. Ale na druhej strane zlikvidujete aktívnejších ľudí, ktorí majú okrem zamestnaneckého príjmu vo výške minimálnej mzdy aj iný príjem," odkázal vládnym poslancom.

Mihál pripomenul, že odvodová odpočítateľná položka má zamestnancom s nízkymi príjmami a ich zamestnávateľom znížiť odvody na zdravotné poistenie. Túto výhodu však majú podľa neho len niektorí zamestnanci. "Netýka sa napríklad dohodárov ani samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) ako sú živnostníci, umelci, znalci, tlmočníci, samostatne hospodáriaci roľníci," upozornil.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie