Zamestnanci RCC Prakovce sa obávajú o svoju budúcnosť

Spravodajstvo
Prakovce 11. februára (TASR) – Spoločnosť Railway Casted Components, a. s., v Prakovciach, okres Gelnica, informovala, že z celkového počtu 372 zamestnancov pracuje v súčasnosti v riadnom režime len 38 pracovníkov.

Vo výrobe je momentálne zamestnaných 234 robotníkov, ktorí sú na 60 % platu v dôsledku pozastavenia výroby,“ uvádza sa v oficiálnom vyjadrení spoločnosti s tým, že prvé obmedzenia výroby nastali v októbri 2014. Celková výroba bola pozastavená počas prvého februárového týždňa tohto roku.

Týka sa to obyvateľov obce aj okolitého regiónu, Ľudia prichádzajú o príjem, sú na 60 %, reálne sa ich táto situácia dotýka cez financie,“ uviedol pre TASR starosta obce Pavol Lukáš. Priznal, že vo svojom okolí zaznamenáva znepokojené reakcie. „Rodiny sú v ohrození, niektorí si našli prácu po rokoch, a je tu náznak toho, že môžu znova prísť o prácu,“ doplnil. Ako dodal, výrobná spoločnosť so samosprávou nekomunikovala. „Ale vieme, že sú tam problémy,“ dodal Lukáš.

Hlavným produktovým radom spoločnosti RCC sú odliatky pozdĺžnikov a priečnikov pre podvozky určené na trh s rozchodom koľaje 1520 mm, teda najväčším odbytovým trhom je Ruská federácia.

Rozhodnutie manažmentu firmy o postupnom obmedzení výroby a prevádzky je zapríčinené nepriaznivou ekonomickou situáciou v Rusku. „Výhradný obchodný partner a zároveň 50-% akcionár spoločnosti má finančné problémy súvisiace s dramatickým prepadom kurzu rubľa voči euru a ďalšími sankciami, ktoré boli prijaté Európskou úniou voči Rusku,“ uvádza so vyhlásení tlačového oddelenia RCC. Manažment nevylučuje ani prepúšťanie.

O otvorení nového závodu na výrobu odliatkov pre železničný priemysel v Prakovciach informoval manažment spoločnosti v apríli 2013. Vtedy premiér Robert Fico a vtedajší minister hospodárstva Tomáš Malatinský podpísali Memorandum o porozumení so spoločnosťou Tatravagónka, a. s., Poprad, ktorá požiadala o investičnú pomoc takmer 10 miliónov eur.

Štátna pomoc predstavovala daňovú úľavu vyše 4,3 milióna eur, príspevok na vytvorenie pracovných miest v sume viac ako 3,1 milióna eur a dotáciu na nákup dlhodobého majetku 2,5 milióna eur. Predseda predstavenstva spoločností Tatravagónka a RCC Alexej Beljajev vtedy konštatoval, že na Slovensku sa nikdy predtým takéto odliatky a v takom objeme nevyrábali. „My máme kontrakt na šesť rokov na celý objem výroby. Plánujeme vyrobiť 10.000 podvozkov ročne, čo predstavuje okolo 10.000 až 12.000 ton ocele," priblížil pred dvoma rokmi Beljajev.

Prevádzku oficiálne spustili v novembri 2013.

Railway Casted Components patrí do skupiny spoločností Optifin Invest, ktorá vlastní aj spoločnosť Tatravagónka Poprad.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie