O ďalšom smerovaní oceliarne SSM rozhodne konkurzné konanie

Spravodajstvo
Strážske 9. februára (TASR) - O ďalšom smerovaní spoločnosti Slovakia Steel Mills (SSM), a. s., sa bude rozhodovať v rámci konkurzného konania. Reštrukturalizačné konanie voči firme, prevádzkujúcej pri meste Strážske hutnícku továreň, súd zastavil.

Väčšina z vyše štyroch stoviek zamestnancov továrne je od augusta minulého roka doma a poberá 60 % mzdy. Výrobu v nej sa podarilo vlani nakrátko obnoviť, a to na prelome novembra a decembra, no v súčasnosti je opätovne pozastavená. Oceliareň pri Strážskom dalo vedenie ešte na sklonku roka zazimovať.

SSM, ktorá sa ocitla v zložitej ekonomickej situácii, iniciovala v uplynulých mesiacoch kroky zamerané na jej ochranu pred veriteľmi, respektíve ozdravenie spoločnosti. Prvostupňový súd však na jej reštrukturalizáciu nedal súhlas, čo neskôr potvrdil svojím rozhodnutím aj odvolací súd.

Plánovaná reštrukturalizácia prerušila konkurzné konanie, ktoré voči spoločnosti SSM začal vlani Okresný súd v Košiciach. "Nakoľko bolo reštrukturalizačné konanie právoplatne zastavené, odpadla prekážka prerušenia konkurzného konania, preto súd bude pokračovať v konkurznom konaní," informovala TASR hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Marcela Gálová.

Obavy z hromadného prepúšťania v Strážskom sa zatiaľ nenaplnili, no pracovníci oceliarne podľa slov tamojšieho odborára Dominika Vargu s obavami očakávajú ďalší vývoj. "Konkurz nás podľa môjho názoru neminie. Na jeho správcovi bude záležať, či budeme fungovať aj v konkurze, lebo aj takáto možnosť tu je, alebo nás predajú," doplnil.

SSM produkujúcu vo svojej východoslovenskej fabrike betonársku oceľ a valcovaný drôt založili v roku 2007 ako dcérsku spoločnosť holandskej firmy Steel Assets Management B.V. Financovanie investičnej časti bolo zabezpečené formou investičného úveru od Českej exportnej banky (ČEB). V máji 2014 začala predaj pohľadávky voči SSM, ktorá vznikla nesplácaním úveru.

Aktivity firmy začala pred časom preverovať polícia. "Národná kriminálna agentúra vedie trestné stíhanie vo veci zločinu neodvedenia dane a poistného a zločinu skrátenia dane a poistného. Nakoľko prípad je v počiatočnom štádiu vyšetrovania, v súčasnosti nie je možné poskytnúť bližšie informácie," uviedla pre TASR hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

TASR sa pokúsila získať stanovisko k aktuálnej situácii v továrni aj od vedenia spoločnosti SSM. Na zaslané otázky však doteraz nezareagovalo.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie