Najväčšiu šancu zamestnať sa máte ako kuchár alebo vodič

Hľadám prácu
Hľadáte prácu? Najvyššiu šancu získať ju máte, ak ste kuchár, vodič, čašník, obchodný zástupca alebo strážnik. Potvrdzujú to údaje pracovného portálu Internetový Sprievodca Trhom Práce (ISTP.sk).

Strojárstvo a gastronómia vedú

Z inzerovaných pracovných ponúk vyplynulo, že zamestnávatelia hľadajú zamestnancov najmä pre pracovné oblasti strojárstvo (vrátane výroby motorových vozidiel); gastronómia; obchod, marketing a reklama; doprava a bankovníctvo, poisťovníctvo, finančné služby a reality.

Pre ilustráciu - na ISTP.sk bolo začiatkom februára približne 6 000 inzerátov pracovných ponúk, z toho okolo 700 inzerátov bolo evidovaných pre pracovnú oblasť strojárstvo.

Najviac práce je v Bratislave a Žiline

Platí, že ponuka práce je v slovenských regiónoch rozložená nerovnomerne. Zamestnávatelia ponúkajú voľné pracovné miesta s miestom výkonu práce predovšetkým v okresoch Bratislava, Žilina, Nitra, Poprad, Banská Bystrica a Nové Zámky.

Hľadajú pritom najmä uchádzačov so stredným odborným alebo úplným stredným odborným vzdelaním, ktorí nemusia mať predchádzajúcu odbornú prax alebo vyžadujú predovšetkým jednoročnú a dvojročnú prax.

Treba byť samostatný, komunikatívny a vedieť angličtinu

Platí tiež: ak sa chcete uplatniť, hovorte cudzím jazykom. V rámci požiadaviek na cudziu reč dominujú angličtina a nemčina a zamestnávatelia vyžadujú od svojich budúcich zamestnancov hlavne počítačové zručnosti balíčka MS Office (Word, Excel, Outlook, PowerPoint).

V rámci požiadaviek na všeobecné spôsobilosti prevláda podľa údajov z ISTP.sk samostatnosť, komunikácia (jednanie s ľuďmi) a manuálna zručnosť, pri osobnostných predpokladoch sú to spoľahlivosť, komunikatívnosť a precíznosť (presnosť). Najviac požadovanými certifikátmi sú preukaz odbornej spôsobilosti pre osoby poverené výkonom fyzickej ochrany a pátrania, zdravotný (potravinársky) preukaz a zváračský preukaz.

Čo preferujú uchádzači o prácu?

Používatelia registrovaní v systéme ISTP by chceli pracovať ako všeobecný administratívny pracovník; predavač textilu, obuvi a koženej galantérie a upratovačka. Z pracovných oblastí preferujú obchod, marketing a reklamu; bankovníctvo, poisťovníctvo, finančné služby a reality; štátnu správu. Pracovať by chceli hlavne v Bratislave, Košiciach alebo Nitre.

O ISTP.sk

Na ISTP.sk je aktuálne registrovaných viac ako 170 000 aktívnych používateľov. Z toho okolo 53 000 uchádzačov o prácu sprístupnilo svoj osobný profil zamestnávateľom.

Inovovaná funkcionalita portálu ISTP.sk, ktorá umožňuje zamestnávateľom bezplatne inzerovať voľné pracovné miesta a uchádzačom o prácu sprístupniť svoj osobných profil zamestnávateľom, bola spustená v novembri 2013, kedy dosiahol ISTP počet návštev na úrovni 167 974, čo bolo 87 271 jedinečných používateľov. Rekord v návštevnosti bol zaznamenaný v októbri 2014, kedy malo ISTP už 784 747 návštev, z toho 374 959 unikátnych návštevníkov. V mesiaci január 2015 dosiahol ISTP počet návštev 681 827, z toho 249 662 jedinečných návštevníkov.

V systéme ISTP je registrovaných takmer 9 500 zamestnávateľov, z toho necelých 2 000 aktuálne inzeruje minimálne jedno voľné pracovné miesto. Počet inzerátov, ktoré zamestnávatelia nahlásili priamo cez ISTP, presahuje hranicu 3 000, čo je viac ako 11 000 voľných pracovných miest. Ďalších takmer 1 700 inzerátov pracovných ponúk sa zobrazuje v ISTP zo zdrojov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, kde majú zamestnávatelia stále možnosť využiť pôvodný systém inzercie prostredníctvom tlačenej nahlášky.
Pre viac informácií kontaktujte:
Ing. Pavol Hudec
hudec@trexima.sk
02/33322209, 0948 123 390

Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie