Platenie minimálneho poistenia znamená aj nižšie dávky

Spravodajstvo
Bratislava 27. januára (TASR) - Väčšina živnostníkov stále platí minimálne poistné a v budúcnosti im hrozia nižšie dávky. V kategórii živnostníkov a samostatne zárobkovo činných osôb Sociálna poisťovňa aj minulý rok zaznamenala pokračujúci trend platenia čo najnižšieho poistného.

Podľa údajov z registra evidovala Sociálna poisťovňa v decembri 2014 spolu 224.758 živnostníkov a ostatných samostatne zárobkovo činných osôb. Väčšina z nich si platila sociálne poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Priemerný počet SZČO, ktorí odviedli v roku 2014 poistné na starobné poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu, bol 156.018. Naopak, z maximálneho vymeriavacieho základu odvádzalo poistné v priemere iba 409 živnostníkov a zvyšok – 37.679 – platilo poistné v rozmedzí medzi minimálnym a maximálnym vymeriavacím základom podľa príjmov z daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok.

"Živnostníci priznávajú, že si 'optimalizujú' svoje príjmy práve pre to, aby odvádzali čo najnižšie poistné na sociálne poistenie. Opätovne však upozorňujeme túto kategóriu poistencov, že platiť poistné sa im oplatí. Odvádzanie minimálnych odvodov sa im totiž v budúcnosti prejaví nielen na nižších sumách nemocenských dávok, ale aj na minimálnom dôchodku," radí Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie