SOŠ musia popracovať na svojom imidži, pozná ich málo zamestnávateľov

Spravodajstvo
Bratislava 23. januára (TASR) – Niektoré stredné odborné školy (SOŠ) sa málo pripomínajú a nedbajú o svoju komunikáciu smerom k zamestnávateľom a firmám. Vyplynulo to z prieskumu realizovaného na vzorke 2000 zamestnávateľov z celého Slovenska. Až 139 škôl z prieskumu zamestnávatelia vôbec nepoznali, dokonca ani nevedeli, že existujú.

"Hlavným zistením je, že školy musia dať o sebe vedieť. Nemáme tým na mysli nejakú klasickú reklamnú kampaň. Myslíme skôr to, že by mali komunikovať s firmami vo svojom okolí. To znamená, môžu chodiť na veľtrhy, môžu ich oslovovať," uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti AKO, ktorá výskum realizovala, Václav Hřích. Podľa jeho slov hneď ako firma bude o škole vedieť, je obrovská šanca, že na základe tohto záujmu potom zamestná jej absolventov.

Hřícha vysvetlil, že niekedy stačilo vo výskume zamestnávateľom školu pripomenúť a hneď vedeli reagovať. "Preto si myslím, že stačí aj menšie pripomínanie sa a spolupráca s praxou bude jednoduchšia," odporučil.

Niektoré SOŠ sa pritom sústreďujú len na rodičov a akvizíciu žiakov. "Stále absentuje prirodzené prepojenie na prax či spoločnú komunikáciu medzi školou a zamestnávateľom," doplnil Marek Bezák zo spoločnosti mediamedia, ktorá projekt realizuje. Podľa jeho slov školy to robia preto, lebo normatívy sú nastavené podľa toho, koľko žiakov príjmu a nie podľa toho, koľko žiakov sa uplatní. "Samozrejme, škola nemôže garantovať absolventovi miesto, no užšie prepojenie na komerčný sektor môže zvýšiť atraktivitu aj v očiach žiakov, keď budú vedieť, že sa môžu uplatniť v spoločnostiach, ktoré poznajú z regiónu," dodal.

Školy by mali na svojom imidži popracovať aj vzhľadom na to, že sa zavádza systém duálneho vzdelávania. Ak chcú podniky a firmy nadväzovať spoluprácu so SOŠ, musia vedieť, aké SOŠ vôbec existujú.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že zamestnávatelia poznajú školy prevažne vo svojom okolí. Taktiež, že firmy hodnotia absolventov podľa odboru, nie primárne podľa školy.

Na základe hodnotenia zamestnávateľov v Bratislavskom kraji najlepšie obstála SOŠ na Svätoplukovej ulici v Bratislave. V Banskobystrickom kraji to bola Súkromná hotelová akadémia v Banskej Štiavnici. V Košickom kraji najlepšie obstávala Súkromná SOŠ Pamiko v Košiciach, v Nitrianskom kraji zase SOŠ poľnohospodárstva a služieb v Leviciach. V Prešovskom kraji najlepšie vyšla Spojená škola PŠ v Sabinove, v Trenčianskom kraji SOŠ Športová v Starej Turej, Trnavskom kraji Obchodná akadémia v Seredi a v Žilinskom kraji SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline.

Cieľom rebríčka bolo stanoviť prehľad SOŠ, ich imidžu a známosti v regiónoch, kde pôsobia, a poznať potreby personalistov v ich informovanosti. Na otázky odpovedali personalisti, manažment, prípadne majstri odbornej výchovy. Rebríček kvality stredných odborných škôl z pohľadu zamestnávateľov sa realizoval prvýkrát v rámci švajčiarsko-slovenského projektu Úradu vlády SR - Odborné vzdelávanie a príprava pre trh práce.

VIDEOGALÉRIA:

Zamestnávatelia rozhodli o najlepších stredných školách
Tu bude player


Výskum bol realizovaný na vzorke 2000 zamestnávateľov
Tu bude player


Zamestnávatelia niektoré stredné školy vôbec nespomenuli
Tu bude player
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie