Školy aj žiaci sa pripravujú na elektronickú maturitu a Testovanie 9

Spravodajstvo
Bratislava 22. januára (TASR) – V približne 500 vybraných základných a stredných školách na Slovensku sa momentálne časť žiakov pripravuje na elektronickú formu maturity alebo Testovanie 9 (tzv. monitor deviatakov). Od januára vykonáva tiež dodávateľ elektronického testovacieho systému e-Test kontrolu hardvérov a softvérov školských počítačov, ako aj stability pripojenia na internet. Docieliť sa tak má bezproblémový priebeh certifikačných testovaní na ostro. Na tlačovej konferencii v Bratislave to dnes uviedli zástupcovia Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) a ministerstva školstva.

Výsledkom tejto kontroly bude podľa nich rozhodnutie, ktorá škola vykoná testovanie v režime online alebo offline. Následná generálna skúška elektronických certifikačných testovaní v školách, ktorá sa má v prípade maturity konať vo februári a pri Testovaní 9 v marci, overí všetky procesy aj prípadné krízové scenáre. K úspešnému priebehu meraní má prispieť aj komunikácia so školami a zverejnenie organizačných pokynov začiatkom februára.

"Veľmi dôležité je pre nás i vykonanie generálnej skúšky maturity online vo februári. Tá preverí pripravenosť študentov na skutočnú maturitu," povedala riaditeľka NÚCEM Romana Kanovská.

Žiaci, ktorí si chcú zvoliť elektronickú formu testovania, sa naň môžu pripravovať už od jesene. Odvtedy totiž majú k dispozícii demotest, aby si osvojili elektronické prostredie. "Ponúkame im možnosť skúšať si prácu na nových, ešte nepilotovaných úlohách, ktoré v rámci projektu vytvárajú učitelia v regiónoch," vysvetlila Kanovská. Podľa nej ide nielen o úlohy zo slovenčiny, maďarčiny a matematiky, ale aj z fyziky, informatiky, chémie, biológie či občianskej náuky. Od februára majú k nim pribudnúť aj úlohy z cudzích jazykov. "Testovacie prostredie by preto v rámci ostrej skúšky malo byť pre žiakov už dobre známe," podotkla riaditeľka.

Minister školstva Juraj Draxler si myslí, že štandardizované testy sú mimoriadne dôležité, lebo prinášajú objektívny prvok do školskej praxe. "E-testovanie je moderná forma, ktorá uľahčí život učiteľom aj žiakom," povedal minister. Podľa neho môže pri nej dôjsť k úspore finančných nákladov. Hlavné výhody elektronickej formy certifikačných testovaní sú podľa NÚCEM aj ministerstva školstva v tom, že žiak bude mať prehľad o vyriešených a ešte neriešených úlohách počas celého testovania. Taktiež sa dozvie predbežné neoficiálne výsledky testu hneď po jeho ukončení a odpovede študentov budú vyhodnotené objektívne.

Testy pre papierovú aj elektronickú formu certifikačných testovaní sú rovnaké. Rovnaký budú mať žiaci aj čas na vypracovanie testu. Pri maturite budú môcť elektronicky maturovať z predmetov slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra, slovenský jazyk a slovenská literatúra či matematika. Testovanie 9 bude z tých istých predmetov.

Elektronická forma externej časti maturitnej skúšky pre žiakov stredných škôl sa uskutoční 17. až 20. marca a Testovanie 9 online, pre žiakov 9. ročníkov základných škôl 15. apríla vo vybraných približne 500 slovenských školách na Slovensku v rámci národného projektu Zvyšovanie kvality vzdelávania v základných a stredných školách s využitím elektronického testovania, ktorý realizuje NÚCEM zo štrukturálnych fondov.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie