Detská fakultná nemocnica v Košiciach už využíva vlastné moderné operačné sály

Spravodajstvo
Košice 21. januára (TASR) - Nový operačný trakt s kompletným prístrojovým vybavením od dnes využívajú lekári v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) v Košiciach. Nachádza sa v dvojpodlažnej nadstavbe na jednom z monoblokov nemocnice, kam sa už koncom minulého roka presťahovalo Oddelenie detskej chirurgie.

Ide o súčasť projektu rozsiahlej rekonštrukcie a modernizácie DFN, ktorá sa začala v máji 2013. Celkové náklady na projekt financovaný z eurofondov, predstavujú zhruba 14 miliónov eur, projekt bude ukončený v marci tohto roku.

"Súčasťou nemocnice sa takto stáva moderný komplex troch operačných sál s kompletným zázemím zodpovedajúci náročným požiadavkám operačného a bezprostredne pooperačného manažmentu detských pacientov," uviedla dnes pre novinárov riaditeľka DFN Ingrid Urbančíková. Všetky sály sú plne klimatizované, jedna z nich umožňuje tzv. laminárnu výmenu vzduchu. Vďaka novému prístrojovému vybaveniu sa výrazne zvyšuje komfort pre detského pacienta a operačný personál, pričom sa zlepšuje bezpečnosť operovaných pacientov.

Operačný trakt sa nachádza na piatom - najvyššom poschodí stredného bloku hrebeňovej časti nemocnice. Jeho poloha nad novým Oddelením detskej chirurgie a III. Klinikou anesteziológie a intenzívnej medicíny výrazne skracuje čas transportu pacientov, ktorí si vyžadujú ošetrenie na operačnej sále. Jednotlivé poschodia spája novovybudovaný lôžkový výťah. V minulosti sa Oddelenie detskej chirurgie nachádzalo na 15. poschodí výškovej budovy UNLP a využíval sa priestor dvoch operačných sál UNLP na prízemí tejto budovy. "Získanie vlastných priestorov pre tieto oddelenia je pre nás výrazným prínosom v skvalitnení podmienok poskytovania zdravotnej starostlivosti i pracovného prostredia pre personál," uviedla Urbančíková.

Vlani sa na doterajších sálach vykonalo viac ako 1500 operačných zákrokov, predovšetkým na detskej chirurgii a otorinolaryngológii. Nový operačný trakt podľa riaditeľky DFN umožní rozšíriť spektrum vykonávaných operačných výkonov aj na iné odbory, prednostne v neurochirurgii a urológii.

Ako uviedol po prvých operáciách v nových sálach primár detskej chirurgie DFN Pavol Drahovský, ide o veľký kvalitatívny posun a splnenie jeho sna. "Najväčšiu výhodu vidím v tom, že technologicky je to absolútna špička, vybavenie je výborné, ide o najnovšie prístroje a technológie," zhodnotil.

Súčasťou projektu rekonštrukcie DFN bol okrem iného centrálny príjem, ktorý uviedli do prevádzky už v lete minulého roku.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie