Pri hromadných dovolenkách zamestnávateľ nezohľadní záujem zamestnanca

Spravodajstvo
Bratislava 21. januára (TASR) - Povinnosti zamestnávateľa pri určovaní hromadnej dovolenky sú ešte benevolentnejšie ako v prípade individuálneho čerpania dovolenky. „Hromadné čerpanie dovolenky by malo prichádzať do úvahy len u tých zamestnávateľov, ktorí svojím predmetom činnosti alebo charakterom poskytovaných služieb nemôžu bez rizika ujmy zamestnávateľovi určiť individuálne čerpanie dovolenky. Tu sa už ani formálne záujem zamestnanca nezohľadňuje, i keď sa vyžaduje aspoň dohoda so zástupcom zamestnancov a existencia nevyhnutných prevádzkových dôvodov,“ povedala pre TASR advokátka Jana Martinková z kancelárie Advocatus Martinková.

Celozávodné dovolenky sa napríklad objavujú v letných mesiacoch u výrobcov automobilov a aj u ich subdodávateľov. Problém môže v tomto období nastať s ľuďmi, ktorí už nemajú dostatok dovolenky. „Aj počas hromadnej dovolenky musí prideľovať zamestnávateľ prácu tým zamestnancom, ktorí podmienky na dovolenku nespĺňajú, alebo ju majú vyčerpanú. Ak by im nemohol zadať prácu podľa pracovnej zmluvy a nedohodli by sa na výkone inej práce, musel by im platiť náhradu mzdy. Rozhodne by ich nemohol nútiť, aby si v tomto období zobrali neplatené voľno,“ upozornila Martinková.

Podľa advokátky aj v tomto prípade sa ukazuje, že každý zamestnanec síce má právo na dovolenku v zákonom stanovenej dĺžke, ale v rozhodovaní o tom, kedy ju môže vyčerpať, má posledné slovo zamestnávateľ. „Zákon síce jeho svojvôľu do istej miery okliešťuje, avšak zväčša len formálne,“ dodala Martinková.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie