Maturita je slovenským fenoménom, tvrdí riaditeľ SOŠ technickej

Školy a vzdelávanie
Zlaté Moravce 19. januára (TASR) – Zvýšený záujem zamestnávateľov o absolventov strojárskych odborov zaznamenáva v posledných rokoch Stredná odborná škola technická v Zlatých Moravciach. V šiestich študijných odboroch študuje v súčasnosti 255 žiakov. Riaditeľ školy Dušan Husár tvrdí, že maturita je spoločenským fenoménom. „O trojročné učebné odbory nie je záujem. Rodičia sa obávajú, že bez maturity, len s výučným listom, nenájdu ich deti uplatnenie a dobrú prácu. Zamestnávatelia zasa presviedčajú, že to tak nie je.“ Veľký záujem zo strany zamestnávateľov je najmä o nástrojárov. „Deklarujú potrebu otvoriť prvú triedu štvorročného študijného odboru nástrojár. Zatiaľ sa tento odbor študuje na Slovensku ako trojročný. No prichádzajú stále nové technológie a v trojročnom odbore nestíhajú žiaci absolvovať náročné sofistikované procesy,“ povedal Husár.

Stredná odborná škola technická v Zlatých Moravciach slúžila od svojho vzniku v roku 1950 k príprave mladých odborníkov schopných zvládnuť náročnú prácu hlavne v strojárenských profesiách v priemyselne rozvinutom zlatomoraveckom regióne. Škola bola od svojho vzniku súčasťou národného podniku Calex, ktorý patril k dominantným výrobcom chladiarenskej bielej techniky v bývalom Československu, a patrila k najmodernejším svojho druhu v rámci odborového zväzu Strojsmalt. Pôvodne Stredné odborné učilište strojárske a elektrotechnické nesie názov Stredná odborná škola technická Zlaté Moravce od roku 2009.

Žiaci si môžu vybrať zo študijných odborov mechanik počítačových sietí, programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení, mechanik mechatronik, mechanik nastavovač a logistika. Škola má k dispozícii moderné priestory, dielne, ubytovanie, jedáleň, športové ihrisko a telocvičňu. Výučba žiakov je podporovaná učebňami výpočtovej techniky a informatiky. Žiaci majú k dispozícií multimediálne učebne vybavené interaktívnymi tabuľami a dataprojektormi. „Za vyše polstoročie trvania sme prešli rôznymi zmenami a postupne vyrástli na moderné vzdelávacie zariadenie, ktoré poskytuje vzdelanie v strojárskych, elektrotechnických a ekonomických odboroch,“ skonštatoval riaditeľ.

Na duálne vzdelávanie prilákalo žiakov štipendium i istota práce

Zlaté Moravce 19. januára (TASR) – Stredná odborná škola technická v Zlatých Moravciach participuje od začiatku tohto školského roka na systéme duálneho vzdelávania. Školu si do systému duálneho vzdelávania na stredných školách vybrala Rakúska obchodná komora a podieľajú sa na ňom aj regionálne firmy.

"Od septembra 2014 sme otvorili dve triedy. Celkovo 38 žiakov študuje v odboroch mechanik – mechatronik a programátor obrábacích zváracích strojov, o ktoré mali záujem firmy, s ktorými spolupracujeme," povedal riaditeľ školy Dušan Husár. Vedenie školy podpísalo zmluvy s firmami z Vrábeľ, Krušoviec a zo Zlatých Moraviec, učebné zmluvy podpísali zákonní zástupcovia žiakov. "O obidva študijné odbory bol zvýšený záujem aj vďaka ich propagácii. Žiakov motivovalo štipendium a fakt, že po ukončení vzdelávania majú istú prácu," konštatoval riaditeľ.

V spolupráci s firmami navštevovali zástupcovia školy základné školy v regióne a predstavovali projekt duálneho vzdelávania rodičom a žiakom. Tí neskôr absolvovali exkurzie v regionálnych firmách. Vyplnením dotazníka si mohli žiaci vybrať firmu, v ktorej by chceli vzdelávanie absolvovať. "Úlohu pri ich rozhodovaní zohrával regionálny faktor, vyberali si najbližšie umiestnenú firmu, ale často zohľadňovali aj skutočnosť, že vo firme pracujú rodičia," tvrdí Husár. Firmy si svojich študentov vyberali z prihlásených detí.

Systém duálneho vzdelávania dáva študentom šancu získať praxou vo firmách praktické vedomosti s možnosťou získania pracovnej zmluvy už počas štúdia. Týmto spôsobom si spoločnosti môžu vychovať špecialistov podľa vlastných požiadaviek. Teoretickú časť výučby absolvujú študenti v zlatomoraveckej škole, praktickú vo vybranej továrni. Spoločnosti, ktoré na projekte participujú, financujú praktické vzdelávanie. Po ukončení štúdia si nebudú nárokovať vrátenie investovaných prostriedkov ani motivačného štipendia, a to ani v prípade, ak sa absolvent rozhodne pre štúdium na vysokej škole, alebo pre prácu v inom podniku.

SOŠ technickú absolvoval minister, kňaz a aj medailistka z olympiády

Zlaté Moravce 19. januára (TASR) – Vyše 6000 absolventov vychovala počas svojej 64-ročnej existencie Stredná odborná škola technická v Zlatých Moravciach. Podľa riaditeľa školy Dušana Husára v súčasnosti k najznámejším absolventom patrí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Školské lavice však na Strednej odbornej škole technickej drali aj viacerí úspešní športovci. Patrí k nim pozemná hokejistka Iveta Šramková, strieborná medailistka z 22. Letných olympijských hier v Moskve z roku 1980, juniorský majster sveta v kulturistike Jaroslav Bucheň či profesionálni futbalisti Patrik Pavlenda a Michal Pintér.

Podľa riaditeľa školy je o absolventov technických smerov mimoriadny záujem na trhu práce. "Všetci, ktorí chcú pracovať, si nájdu uplatnenie. Sú však aj takí absolventi, ktorí nechcú zostať v technických odboroch. Medzi našimi absolventmi je napríklad aj kňaz," konštatoval Husár. V súčasnosti takmer 40 percent absolventov školy pokračuje v štúdiu na vysokých školách, najmä technického zamerania. "Niektorým sa aj podarí vysokú školu ukončiť a vracajú sa do regiónu, kde dnes zastávajú manažérske funkcie vo fabrikách."

Samostatnou kapitolou je záujem dievčat o štúdium strojárskych či elektrotechnických odborov. "Na našej škole neštuduje tieto odbory ani jedna. Dievčatá máme len na štvorročnom študijnom odbore logistika," potvrdil riaditeľ. Príčinu vidí v pretrvávajúcom názore, že strojárske a elektrotechnické odbory a procesy sú manuálne fyzicky náročné. "O strojárskych remeslách sa hovorí ako o čiernom remesle, no opak je pravdou. Dnes sú to už veľmi inteligentné sofistikované procesy. Pritom ešte 20 rokov dozadu dievčatá na týchto odboroch bežne študovali," povedal Husár.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie