Nemeckým investorom sa nepozdávajú zmeny v dočasnom zamestnávaní

Spravodajstvo
Bratislava 18. januára (TASR) – Zmeny v Zákonníku práce, daňové licencie či nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily sú jedny z hlavných problémov, ktoré aktuálne trápia nemeckých investorov na Slovensku. Uviedol to pre TASR hovorca Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (SNOPK) Markus Halt.

Novela Zákonníka práce podľa nemeckých firiem opäť zbaví trh práce flexibility tým, že obmedzí možnosti dočasného zamestnávania. "Navrhované zmeny zapríčinia, že pre zamestnávateľov bude najímanie dočasných pracovníkov menej atraktívne. Nemecko-slovenská podnikateľská komunita kritizuje najmä povinnosť zmeniť dočasné zamestnanie na riadny pracovný pomer po 12 mesiacoch, ako aj zákaz prideľovania rizikových úloh dočasným pracovníkom," priblížil Halt.

Investori, naopak, oceňujú opatrenie novely zákona o dani z príjmov, ktorým sa od nového roka zaviedol superodpočet nákladov na výskum a vývoj zo základu dane. "Sadzbu 25 % však považujú podnikatelia za príliš nízku na stimulovanie podnikového výskumu a vývoja," upozornil Halt s tým, že Česko a Maďarsko ponúkajú výrazne vyššie možnosti odpočítania dane.

Daňové licencie pre podnikateľov, ktoré platia od minulého roka, kladú podľa nemeckých investorov na Slovensku dodatočný finančný tlak na menšie a stredne veľké firmy. Hovorca ich komory poukázal na to, že nejde ani tak o daň zo zisku, ako skôr o paušálny poplatok. "Zruší výhody vlaňajšieho zníženia dane z príjmu právnických osôb a zhorší dôveru podnikateľského sektora," myslí si.

Nemci zároveň volajú po riešení ďalších dlhodobých problémov, ako je zlý stav infraštruktúry na východnom Slovensku, neefektívnosť súdnictva a verejnej správy, ale tiež nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a nedostatočná odborná príprava žiakov stredných škôl. Je podľa nich absolútne nevyhnutné, aby zákon o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorý čaká na prerokovanie v parlamente, nadobudol účinnosť 1. septembra tohto roka.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie