Reálne mzdy vzrastú v tomto roku o polovicu menej ako vlani

Mzdy a analýzy
Bratislava 15. januára (TASR) - Reálne mzdy vzrastú na Slovensku vďaka nulovej inflácii aj v tomto roku, no o polovicu menej ako vlani. Povedal to v diskusnej relácii na TABLET.TV analytik Unicredit Bank Ľubomír Koršňák. „Keď boli mzdové vyjednávania na rok 2014, tak sa nepočítalo s miernou defláciou alebo nulovou infláciou. Časť mzdových vyjednávaní neprebieha s ohľadom na budúcu infláciu, ale na tú minulú. Preto predpokladám, že rast reálnych miezd sa spomalí zo štyroch na dve percentá,“ vysvetlil Koršňák.

Fenoménom roku 2014 v slovenskej ekonomike bola nulová inflácia, ktorá počas niekoľkých mesiacov vyústila do veľmi mierneho poklesu cien. Podobný vývoj by mal pokračovať aj v nasledujúcom období. „Väčšinu roka budú ceny stabilné, prípadne opäť mierne klesnú. Dôvodom sú najmä pretrvávajúce nízke ceny ropy. Nie je to pre ekonomiku škodlivé. Ide o defláciu, ku ktorej došlo z dôvodu poklesu ceny komodity. Pre spotrebiteľa je to pozitívna správa v tom, že o to menej, čo zaplatí na dopravu, o to viac môže minúť na iné účely,“ zdôraznil Koršňák.

Napriek tomu ceny benzínov a nafty na Slovensku ostávajú stále vyššie ako v susedných krajinách. „Je to typický príklad pre Slovensko, že na vývoj na zahraničných trhoch reaguje s istým oneskorením. Nízka cena ropy však bude počas celého roka, takže efekt lacnejších pohonných látok sa prenesie v plnej miere aj do slovenskej ekonomiky,“ dodal Koršňák.

Podľa neho by Slovensko malo v tomto roku dosiahnuť ekonomický rast 2,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Kým v prvom polroku bude ekonomiku ťahať nahor najmä domáci dopyt, v druhej polovici roka už bude možné počítať so silnejším export aj ako príspevkom k rastu HDP. „Prispeje k tomu aj slabšie euro. Bude to skôr nepriamy vplyv. Keď nemeckí exportéri zvýšia výrobu, budú potrebovať viac dodávok a to vytvorí priestor aj pre naše firmy,“ uzavrel Koršňák.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie