Učitelia sú nedostatočne pripravení na finančné vzdelávanie žiakov

Spravodajstvo
Bratislava 14. januára (TASR) – Učitelia majú nedostatočné vedomosti v problematike finančnej gramotnosti a sú slabo pripravení na vzdelávanie žiakov v oblasti financií. Vyplýva to z aktualizovanej správy o stave vzdelávania zameraného na podporu rozvoja finančnej gramotnosti, ktorú dnes vláda vzala na vedomie. Dokument informuje o aktivitách, ktoré sa uskutočnili v tejto oblasti vzdelávania v priebehu roka 2014.

Prieskum, ktorý uskutočnil Štátny pedagogický ústav v apríli 2014 na vzorke 481 učiteľov základných a stredných škôl, ukázal, že v problematike finančnej gramotnosti a finančného vzdelávania sa nevyzná 20,79 percenta učiteľov. Požadovanú úroveň vedomostí má len 9,36 percenta opýtaných učiteľov. Iba 1,66 percenta učiteľov sa v rámci svojho vysokoškolského štúdia pripravovalo v oblasti finančného vzdelávania. "Alarmujúce je zistenie z výskumu, že 69,85 percenta učiteľov sa k tejto problematike nepripravovalo v žiadnej forme vzdelávania," uvádza sa v správe.

Vzdelávanie pedagogických zamestnancov zamerané na podporu finančnej gramotnosti zabezpečuje napríklad Metodicko-pedagogické centrum. Od apríla 2010 do augusta 2014 sa kontinuálneho vzdelávania pre oblasť finančnej gramotnosti zúčastnilo 3512 pedagogických zamestnancov. "V budúcnosti Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR plánuje v spolupráci s relevantnými partnermi zvýšiť podporu kontinuálneho vzdelávania učiteľov základných škôl a stredných škôl v tejto oblasti," uvádza sa v správe.

Dokument taktiež pripomína medzinárodnú štúdiu OECD PISA 2012, ktorej výsledky boli zverejnené minulý rok. V rámci štúdie sa okrem iného testovala finančná gramotnosť 15-ročných žiakov. Slovenskí žiaci dosiahli vo finančnej gramotnosti priemerný výkon na úrovni 470 bodov, ktorý je preukázateľne nižší ako priemerný výkon žiakov krajín OECD (500 bodov). Do štúdie sa zapojilo okrem Slovenska ďalších 17 krajín.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie