Regionálne školy na prezentačnej akcii pomôžu deviatakom pri výbere štúdia

Spravodajstvo
Bratislava 13. januára (TASR) - Deviataci majú približne mesiac na to, aby sa rozhodli, na ktorej strednej škole budú pokračovať vo svojom štúdiu. Pri výbere im pomôže aj prezentačná akcia Deň župných škôl v Avione, ktorú organizuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK) už štvrtýkrát. Uskutoční sa v piatok 23. januára od 09.00 do 18.00 h v spomínanom nákupnom centre v Bratislave.

„Dlhodobo sa v spoločnosti hovorí o potrebe výchovy odborníkov pre jednotlivé odbory, preto bratislavská župa tak koná podujatím, ktoré organizujeme už štvrtýkrát. Chceme pomôcť rodičom a deťom pri výbere školy, respektíve ich budúceho povolania. Deviataci sa môžu zoznámiť s ponukou našich stredných škôl, porozprávať sa so študentmi aj pedagógmi o svojej budúcnosti,“ priblížil predseda BSK Pavol Frešo. Na podujatí sa predstaví 47 škôl v pôsobnosti BSK, ktoré sa budú prezentovať v stánkoch a väčšina z nich aj vystúpením na pódiu.

Prihlášku na strednú školu pre školský rok 2015/2016 podáva zákonný zástupca žiaka riaditeľovi ZŠ. Na školy, ktoré si vyžadujú talentové skúšky, je potrebné podať prihlášku do 20. februára, na ostatné študijné a učebné odbory sa podávajú do 10. apríla.

Bratislavský kraj má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti aktuálne 58 stredných škôl a školských zariadení, z toho 36 stredných odborných škôl, dve jazykové školy, 14 gymnázií, dve konzervatóriá a tri spojené školy. Študuje na nich 18.417 žiakov a pracuje 2849 pedagogických a nepedagogických zamestnancov.

Jednou z priorít BSK je tiež podpora celoživotného vzdelávania, na školách v pôsobnosti BSK vznikli už štyri centrá odborného vzdelávania a prípravy (COVP). V Spojenej škole v Ivanke pri Dunaji je COVP pre oblasť poľnohospodárstva a rozvoja vidieka, v SOŠ informačných technológií na Hlinickej v Bratislave COVP pre oblasť elektrotechniky a informačných technológií, v SOŠ Farského v Bratislave COVP pre oblasť potravinárstva a v SOŠ na Ivanskej ceste v Bratislave pre oblasť stavebníctva. Všetky COVP sú schopné pružne reagovať na potreby trhu práce v kontexte celoživotného vzdelávania.

Bratislavský kraj sa počas uplynulých dvoch rokov pustil aj do pomoci učiteľom. V stredoškolskom internáte na Saratovskej ulici v bratislavskej Dúbravke vybudoval zatiaľ prvé dva učiteľské byty. V tomto roku by mali pribudnúť ďalšie učiteľské byty. Župa chce týmto spôsobom pomáhať školským zamestnancom, aby zo školstva neodchádzali.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie