Miba predstavila fungovanie duálneho systému vzdelávania v praxi

Spravodajstvo
Vráble 13. januára (TASR) – Reálne fungovanie systému duálneho vzdelávania v praxi predstavili dnes vo Vrábľoch zástupcovia spoločnosti Miba Steeltec, s.r.o. Spoločnosť v spolupráci s Hospodárskou komorou Rakúska, ďalšími regionálnymi firmami a Strednou odbornou školou technickou v Zlatých Moravciach rozbehla od septembra minulého roka pilotný projekt duálneho vzdelávania. V odbore CNC programátor sa na svoje budúce povolanie pripravuje 33 študentov, z toho samotná Miba má kontraktom zaviazaných osem študentov a ďalších troch vychováva pre ďalšiu vrábeľskú firmu Švec a spol.

Podľa informácie riaditeľa spoločnosti Petra Chudobu investovala Miba doteraz zhruba 70.000 eur do vybavenia a zariadenia priestorov a školiacich miestností. Počas štyroch rokov štúdia vyčíslila firma náklady na jedného žiaka na 6000 až 8000 eur. „Náklady na prevzdelanie netechnického pracovníka vychádzajú počas dvoch rokov až na sumu 30.000 eur,“ skonštatoval Chudoba.

Minister školstva Juraj Draxler dnes v priestoroch firmy pripomenul, že kvalitný systém odbornej prípravy sme na Slovensku mali už v minulosti. „Ale predsa len ten model bol vytvorený pre potreby centrálneho plánovania hospodárstva a bol trochu iný, ako je model duálneho vzdelávania v Rakúsku, Nemecku či Švajčiarsku, ktorým sme sa inšpirovali,“ povedal. Podľa jeho slov v týchto krajinách je dôležitá úloha zamestnávateľských zväzov a združení, ktoré sa spolupodieľajú na vytváraní učebných programov, certifikácii školiteľov a pracovísk. „Budeme sa musieť učiť navzájom medzi sebou komunikovať, aby sme vedeli dotvárať naozaj moderný flexibilný duálny systém vzdelávania, aby mal žiak prístup k najmodernejším technológiám a aby sa okamžite po skončení výučby vedel zapojiť do praxe.“

Rakúska spoločnosť Miba v súčasnosti zamestnáva v 21 závodoch v 12 krajinách sveta zhruba 5000 ľudí. Jej ročný obrat dosahuje 700 miliónov eur. Na Slovensku pôsobí od roku 2007, má dva závody - v Dolnom Kubíne a vo Vrábľoch. V Dolnom Kubíne firma zamestnáva 713 pracovníkov, vo Vrábľoch 520 pracovníkov, ktorí vyrábajú oceľové lamely pre priemysel výroby stavebných strojov, automobilový a letecký priemysel. Do roku 2020 plánuje závod vo Vrábľoch zvýšiť počet zamestnancov o 20 percent. „Predpokladáme, že tento počet si už dokážeme pokryť práve absolventmi duálneho vzdelávania,“ skonštatoval Chudoba. V obchodnom roku 2014/2015 dosiahol obrat slovenských závodov 105 miliónov eur, kompletnú produkciu firma exportovala. Výška investícií počas pôsobenia spoločnosti na Slovensku dosiahla doteraz 60 miliónov eur.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie