Najvyššie platové nároky majú absolventi technických fakúlt

Mzdy a analýzy
Bratislava 3. júna (TASR) - Absolventi vysokých škôl hneď po doštudovaní očakávajú, že budú zarábať viac, ako je priemerný plat. Viac ako je priemerný plat vysokoškolsky vzdelaných ľudí chcú po škole zarábať absolventi piatich fakúlt. Všetky sú technického zamerania. Najnižšie zárobky očakávajú absolventi, ktorí skončili pedagogické fakulty.

Najvyššie očakávané platy spomedzi absolventov vysokých škôl, ktorí si po skončení štúdia hľadajú prácu cez portál Profesia.sk, majú mladí ľudia z technických fakúlt. Absolventi, ktorí vlani skončili Fakultu elektrotechniky a informatiky na Slovenskej technickej univerzite, vo svojich životopisoch pri hľadaní si práce uvádzajú, že plat, ktorý očakávajú potom, čo sa zamestnajú, by mal byť 1283 eur mesačne.

Podobné platy očakávajú vo svojom zamestnaní po škole aj absolventi Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity. Približne o 100 eur nižšie platové očakávania majú absolventi Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.

Prvé tri fakulty, ktorých absolventi majú najvyššie platové očakávania majú spoločné, že ide o fakulty informatiky a zároveň, že obidve univerzity sídlia v Bratislave," povedal projektový manažér online prieskumu Platy.sk Miroslav Dravecký. Podľa neho sú ich platové očakávania opodstatnené. Priemerný plat ľudí s vysokoškolským vzdelaním je 1159 eur mesačne, v informačných technológiách až 1500 eur. Priemerný plat v Bratislavskom kraji je necelých 1200 eur.

Najnižšie platové očakávania majú pri svojou budúcom zamestnaní absolventi, ktorí vyštudovali pedagogické fakulty. Priemerný očakávaný plat ľudí s vyštudovanou Pedagogickou fakultou Katolíckej univerzity, Prešovskej univerzity, Trnavskej univerzity aj Univerzity Mateja Bela je nižší, ako je priemerný plat v celom hospodárstve. Medzi absolventov s najnižšími očakávanými platmi patria tiež mladí ľudia, ktorí skončili Fakultu humanitných a prírodných vied na Prešovskej univerzite.

V Prešovskom kraji je priemerný hrubý mesačný plat ľudí s vysokoškolským vzdelaním 891 eur, čo je v ostatných krajoch skôr priemerný hrubý mesačný plat ľudí celkovo. Absolventi dvoch fakúlt z Prešovskej univerzity teda prispôsobujú svoje platové očakávania kraju, odkiaľ pochádzajú," povedal Miroslav Dravecký.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie