Zamestnávatelia majú výhrady k zákonu o duálnom vzdelávaní

Spravodajstvo
Bratislava 5. januára (TASR) – Zástupcovia zamestnávateľov nesúhlasia s navrhovanou podobou zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorým sa má na Slovensku zaviesť duálny systém vzdelávania. Prekáža im, že štát im ukladá množstvo povinností, no nevytvára na ne dostatok financií. Informovali o tom po dnešnom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR v Bratislave.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) uviedol, že sociálni partneri návrh zákona z dielne rezortu školstva podporili, dve vážne pripomienky k nemu však majú Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR a Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ). "Pripomienky majú z ich pohľadu taký charakter, že je nevyhnutné ďalej rokovať a hľadať spôsob, ako vyjsť v ústrety," priblížil po zasadnutí tripartity.

Zákon tak dostal zelenú na ďalšie legislatívne konanie, zamestnávatelia ho ale v súčasnej podobe považujú za nevykonateľný. "Zamestnávatelia tým, že vstupujú do systému duálneho vzdelávania, preberajú minimálne 50 % zodpovednosti a tiež reálneho podielu na obsahu vzdelávania, a keď majú tento podiel prijať, je potrebné vytvoriť zo strany štátu podmienky na vstup zamestnávateľov do tohto systému," zdôvodnil viceprezident RÚZ Jaroslav Holeček.

Organizáciám sa nepáči predkladaný systém motivácie zamestnávateľov. Navrhovaných 70 eur na žiaka mesačne označil Holeček za nedostatočných. Ako upozornil, zamestnávatelia budú musieť zaistiť kompletné finančné a hmotné zabezpečenie žiakov vrátane stravovania či materiálnych podmienok pre praktické vyučovanie. O sume, ktorá by bola pre nich prijateľná, chcú s ministerstvom školstva ešte diskutovať.

Druhou podmienkou zamestnávateľov je dopracovanie spravovania systému odborného vzdelávania. "Zákon je v súčasnosti predložený tak, že celá administratívna záťaž je smerovaná na profesijné organizácie, ktoré sú príspevkovými organizáciami a nemajú vytvorené ani finančné, ani kompetenčné prostriedky na to, aby tento zákon realizovali tak, ako bol predložený," domnieva sa viceprezident AZZZ Roman Karlubík.

Výhrady k návrhu zákona nemá Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR ani Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). "My pokladáme motiváciu na rozdiel od zamestnávateľov za dostatočnú," povedal prezident KOZ Jozef Kollár.

Sociálni partneri majú ambíciu nájsť zhodu ešte v priebehu januára tak, aby sa zmeny zaviedli už od nového školského roka. "Všetci si uvedomili, že tento návrh zákona je systémového charakteru, je preto veľkým záujmom dospieť aj k istej motivačnej dohode voči tým, ktorí majú vzdelávanie zabezpečovať," uzavrel Richter.

VIDEOGALÉRIA:

Zamestnávatelia majú výhrady k zákonu o duálnom vzdelávaní
Tu bude player


Systém motivácie zamestnávateľov v zákone o duálnom vzdelávaní je nedostatočný
Tu bude player
Zdroj, video: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie