Nízkopríjmoví zamestnanci majú nárok na odvodovú úľavu

Mám prácu
Bratislava 1. januára (TASR) - Od januára tohto roku majú ľudia, ktorí zarobia maximálne 570 eur mesačne, nárok na odvodovú odpočítateľnú položku (OOP) na zdravotné odvody. Ľudia s vyššími príjmami platia odvody rovnako ako doteraz. Zmenu prináša novela zákona o zdravotnom poistení, ktorá nadobúda účinnosť dnešným dňom.

Odpočítateľná položka je vo výške 380 eur mesačne, respektíve 4560 eur ročne. S rastom príjmu o jedno euro klesá suma odpočítateľnej položky o dve eurá. Človek, ktorého mzda je vo výške 450 eur mesačne, tak napríklad zaplatí na zdravotných odvodoch 8,40 eura namiesto predchádzajúcich 18 eur. Odvody klesajú aj zamestnávateľovi. Ten totiž namiesto doterajších 45 eur po zavedení odpočítateľnej položky zaplatí za zamestnanca 21 eur.

Na určenie jej výšky sa posudzujú všetky príjmy zo zárobkovej činnosti. Mesačné uplatňovanie tejto úľavy je možné len pre zamestnancov bez súbehu príjmov. OOP sa uplatňuje len na príjmy zo zamestnania a nemôže prekročiť sumu zárobku z klasického pracovného pomeru.

Zamestnanec, ktorý si chce uplatniť odpočítateľnú položku, musí o tom zamestnávateľa informovať. V súvislosti so zavedením odvodovej úľavy sa zvyšuje sadzba za poistencov štátu, čím sa má zdravotným poisťovniam vykompenzovať výpadok príjmov. Platba za poistencov štátu je vo výške 4,16 % z vymeriavacieho základu.

Zamestnancovi sa nárok na odvodovú úľavu nebude znižovať o obdobia, keď nemal príjem pre uplatnenie OOP z toho dôvodu, že napríklad poberal nemocenské, materské či ošetrovné.

Taktiež sa zavádza nová vykazovacia povinnosť pre zamestnávateľov pri zamestnancoch, ktorí majú nárok na OOP. Firmy musia nahlásiť týchto zamestnancov zdravotnej poisťovni do ôsmich pracovných dní.

V tomto roku po zvýšení minimálnej mzdy na 380 eur mesačne a zavedení odpočítateľnej položky vzrastie čistý zárobok týchto zamestnancov na Slovensku o 32 eur. Opatrenie sa má dotknúť viac ako pol milióna ľudí. Vláda si od tejto reformy sľubuje najmä zvýšenie zamestnanosti.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie