Pravidelné vyučovanie začalo v Stráňavách v roku 1920

Školy a vzdelávanie
Stráňavy 22. decembra (TASR) – Prvú školu v obci Stráňavy v okrese Žilina postavila obec podľa školskej kroniky z roku 1920 z nepálenej tehly a bola pokrytá šindľom.

Každý občan vystavil určitú výšku stien, iní zasa dali drevo a pokrytie. Merítko, koľko má kto vystavať, bolo určené podľa majetku. Prvým učiteľom v škole bol akýsi Čepek, po ňom Koreň. Učilo sa čítať, písať aj rátať. Vyučovalo sa v maďarčine súbežne so slovenčinou. Vyučovalo sa len v zime. Kázeň bola udržiavaná remeňom, patykom alebo prútom,“ uvádza sa v školskej kronike.

V roku 1914 postavili novú školu talianski stavitelia. „Veľký vplyv mal bývalý richtár Ján Šupej. Už v roku 1914 bola úplne hotová a bola ohradená drevenými rezanými laťami, oblokmi učebne obrátenými na západ,“ popisuje kronika školu talianskych staviteľov.

Pravidelné vyučovanie v Stráňavách sa začalo 13. októbra 1920 so 117 žiakmi. Až do roku 1929 sa vyučovalo v jednej miestnosti na dve zmeny. „V školskom roku 1929/1930 dostali povolenie na 3 triedy – zapísaných bolo už 162 žiakov. V auguste 1934 je zavedená povinná osemročná dochádzka, ustanovené sú 4 triedy – 191 žiakov. Znova bola aktuálna požiadavka na stavanie novej budovy. Stavať sa začalo v novembri 1941 v celkovej hodnote takmer jeden milión korún. V júli 1944 bola do užívania odovzdaná nová škola. Udalosti druhej svetovej vojny a prechod frontu cez obec zmarili radosť občanov z novej školy,“ píše sa v bulletine k 50. výročiu školy v Stráňavách.

Po odchode frontu vyčíslili škody na 79.448 korún a pokračovali v učení v štyroch triedach – 1. ročník, 2.-3. ročník, 4.-5. ročník a 6., 7. a 8. ročník, ale na zmeny. „Počet žiakov neustále stúpal a opäť vyvstala potreba väčšej a modernej školy. Od novembra 1961 začali prvé práce na novej škole. Tú dali do užívania 3. decembra 1962. Pojala 10 tried, zvyšné triedy sa učili ešte v starej budove. Okrem tried, špeciálnej učebne a kabinetov sme mali možnosť realizácie na školskom pozemku a v športovom areáli,“ popisuje bulletin k 50. výročiu otvorenia školy, v ktorej sa žiaci učia dodnes.

Situácia školy v Stráňavách sa po rekonštrukcii výrazne zlepšila

Stráňavy 22. decembra (TASR) – Budovu Základnej školy (ZŠ) s materskou školou (MŠ) 1. československého armádneho zboru v Stráňavách v okrese Žilina otvorili 3. decembra 1962, pričom priestory využívalo v desiatich triedach 409 žiakov a 17 učiteľov.

V rokoch 2009 až 2011 podľa riaditeľky školy Miroslavy Brodňanovej kompletne rekonštruovali okná, sanitárne zariadenia a špeciálne triedy vybavili technikou na interaktívne vyučovanie. „Finančná a estetická stránka sa po rekonštrukcii budovy školy výrazne zlepšila. Vďaka výmene okien a zatepleniu budovy získavame financie na energiách. Za to môžeme zase nakúpiť napríklad interaktívne tabule,“ povedala Brodňanová.

Starosta Stráňav Jozef Papán doplnil, že na projekte rekonštrukcie školy začali pracovať už v rokoch 2006 – 2007. „Výkresovou dokumentáciou, výberovým konaním a následne projektom cez eurofondy zhruba do 550.000 eur. Ďalších minimálne 100.000 eur sme dali z vlastných finančných prostriedkov,“ skonštatoval Papán.

ZŠ v Stráňavách podľa jeho slov navštevujú aj deti z Mojšovej Lúčky, ktorá je miestnou časťou mesta Žilina. „Tieto deti na základe výučby a dobrého spojenia navštevujú našu školu. Vybavili sme aj autobus, ktorý zachádza do Mojšovej Lúčky. Máme niekoľko krúžkov v centre voľného času, pri škole multifunkčné ihrisko za takmer 70.000 eur. Aj telocvičňu, kde sme urobili rekonštrukciu parkiet, ale aj termoizoláciu strechy za takmer 33.000 eur,“ informoval Papán.

V rámci projektu obce Rekonštrukcia školy sme získali jazykovú a fyzikálno-chemickú učebňu. A v rámci školského projektu Zmena tradičnej školy na modernú sme vybudovali dve počítačové učebne a získali interaktívne tabule. Teraz sa ich snažíme ešte dokúpiť, máme ich už v štyroch klasických triedach,“ uviedla Brodňanová.

ZŠ v Stráňavách má 14 pedagógov a aj s MŠ celkovo 32 zamestnancov. V aktuálnom školskom roku ju navštevuje 148 žiakov, z nich okolo 25 z Mojšovej Lúčky. „Odchádzajú slabšie ročníky na počet žiakov a prichádzajú silnejšie. Ale to je výhľadovo na tri až štyri roky. Potom nám zasa demografický vývoj klesne,“ podotkla riaditeľka ZŠ s MŠ 1. československého armádneho zboru.

Zdôraznila, že škola nemá konkrétne zameranie, pretože pripravuje žiakov pre rôzne typy stredných aj učňovských škôl. „Ak nájdeme talent, snažíme sa s ním pracovať. Ale už viac-menej po vyučovaní. Sme malá škola a talentov tu väčšinou toľko nemáme. Ale zapájame sa do literárnych, športových a výtvarných súťaží,“ dodala Brodňanová.

V Stráňavách je o hasičský krúžok v CVČ veľký záujem

Stráňavy 22. decembra (TASR) – Centrum voľného času (CVČ) pri Základnej škole (ZŠ) s materskou školou (MŠ) Prvého československého armádneho zboru v Stráňavách v okrese Žilina ponúka 14 krúžkov, ktoré majú podľa riaditeľky školy Miroslavy Brodňanovej rozvíjať žiakov po každej stránke.

V CVČ sú podľa nej krúžky športové, jazykové, tanečné, výtvarné, šikovných rúk alebo tvorivého čítania. „Aj hasičský krúžok, lebo tu máme hasičskú tradíciu. Hasiči sa nevedeli dostať k mladým a už nám zostarol hasičský zbor. Tak začali s nami spolupracovať. Krúžok vedie pani učiteľka, vždy v spolupráci s niektorým hasičom. Deti pripravujú a zúčastňujú sa aj na súťažiach, je o to veľký záujem,“ povedala Brodňanová.

Čo sa týka krúžkov, prihlásia sa k nám všetci žiaci, lebo je z čoho vyberať. Je pravda, že niektorých krúžkov máme viac, hlavne športových oproti jazykovým, lebo komu sa už chce poobede učiť,“ podotkla riaditeľka stráňavskej školy.

Doplnila, že dievčatám chcú spestriť aj vyučovanie v ZŠ sezónnymi prácami v záhradke. „V minulom školskom roku sme začali budovať ekotriedu, ktorú chceme časom využiť v rámci vyučovania. Chlapci budú pracovať v dielňach a s dievčatami by sme chceli pestovať bylinky a malú zeleninu. Tým pádom by tam pracovali s motyčkami a hrabličkami,“ dodala Brodňanová.

Situácia školy v Stráňavách sa po rekonštrukcii výrazne zlepšila
Tu bude player
Zdroj, foto, video: TASR 

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie