Na podnikateľov sa valí byrokratické zlo v podobe novely o DPH

Legislatíva
Bratislava 2. júna (TASR) – Na podnikateľské prostredie sa podľa exministra práce a poslanca za SaS Jozefa Mihála "valí byrokratické zlo". Má ním byť vládou pripravovaná "brutálna" novela zákona o dani z pridanej hodnoty (DHP). Mihál to vyhlásil v dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.

"Chystá sa brutálna novela zákona o DPH, ktorou sa zavedie takzvaný komplexný výkaz DPH," priblížil Mihál. Všetci, ktorí podnikajú a platia túto daň, podľa Mihála vedia, že takáto novinka predstavuje "byrokratický nezmysel". "Toto treba zastaviť," apeloval poslanec na vládu. Pretože aj takéto kroky podľa neho vplývajú na podnikateľské prostredie, a tým pádom aj na zamestnanosť na Slovensku.

Jeho oponent v diskusii a súčasný minister práce Ján Richter (Smer-SD) však týmto tvrdeniam oponoval. Podľa šéfa rezortu práce je totiž veľkým pozitívom tejto vlády to, že nechápe nezamestnanosť len ako zodpovednosť ministra práce. "My každú jednu vec konzultujeme vzájomne," opísal Richter. Ak teda minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) s takouto zmenou príde, bude sa konzultovať aj s rezortom práce. "Pokiaľ to má priniesť deficit na zamestnanosti, budeme o tom veľmi vážne hovoriť," zdôraznil Richter.

Zároveň doplnil, že súčasná vláda nesedí so založenými rukami a snaží sa bojovať s nezamestnanosťou. Napríklad programy na zamestnanie mladých priniesli podľa Richtera prácu približne 8000 mladým ľuďom na Slovensku. Za jemným medzimesačným poklesom nezamestnanosti na jar tohto roku tak okrem sezónnych vplyvov vidí aj opatrenia vlády.

S tým však nesúhlasil exminister Mihál. "Za nárast zamestnanosti môže jarné slniečko a nie opatrenia ministra Richtera," skonštatoval. Pozitívny vplyv na počet zamestnaných ľudí tak majú podľa neho skôr sezónne práce v stavebníctve či poľnohospodárstve.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie