Len časť zamestnancov pracuje v normálnych podmienkach

Mám prácu
Bratislava 1. decembra (TASR) – Na Slovensku prevažuje zamestnanecký pomer nad podnikaním, keď až 90 % ľudí nikdy nebude podnikať, konštatoval dnes v Bratislave na konferencii s názvom 10 rokov politiky zamestnanosti riaditeľ Inštitútu zamestnanosti (IZ) Michal Páleník. Pri príležitosti jubilea tejto inštitúcie predstavil aj publikáciu „Sociálny systém – skutočnosť a vízia“ autorského kolektívu pod jeho vedením. Predstavuje ucelený obraz o problematike sociálneho systému na Slovensku.

"Keď sme v roku 2004 zakladali inštitút, pomenovali sme ho optimisticky - Inštitút zamestnanosti. Domnievali sme sa vtedy, v časoch veľkých hospodárskych rastov, že nebudeme riešiť nezamestnanosť, ale kvalitu pracovného úväzku, či je dobrý plat, či sú pracovné podmienky dobré. Nanešťastie, realita sa ukázala trochu iná," povedal Páleník.

Poukázal na dvojkoľajný trh práce na Slovensku. "Existuje skupina zamestnancov, ktorí pracujú v normálnych podmienkach a sú chránení Zákonníkom práce. Potom je tu relatívne rastúci objem pracovníkov, ktorí sú nútení podnikať v takzvaných nútených živnostiach alebo na základe nevýhodných dohôd o vykonaní práce, ktoré sa zneužívajú," konštatoval. Preto snahou inštitútu je poukazovať na tieto nerovnosti a vytvárať také podmienky, aby všetci zamestnávatelia a podnikatelia mali rovnaké podmienky. "Verejný sektor by mal ísť príkladom a sociálni partneri by mali vyžadovať, aby sa dodržiaval princíp zakotvený v Zákonníku práce, že dohody môžu byť výnimočné, čo by malo byť špecifikované v kolektívnych zmluvách, o ktoré pracovné pozície ide," domnieva sa Páleník.

Konferencia 10 rokov politiky zamestnanosti je záverečnou zo série troch konferencií, ktoré IZ realizoval v rámci projektu Verejné politiky zamestnanosti. Projekt podporujú Island, Lichtenštajnsko a Nórsko prostredníctvom programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA - nadácia pre sociálne zmeny.

Inštitút zamestnanosti je občianske združenie, mimovládna nezisková organizácia, ktorej náplňou je aj výskum problémov zamestnanosti. Cieľom IZ je prezentovať odborné poznatky a ponúkať riešenia z oblasti trhu práce širokej verejnosti a zainteresovaným odborníkom.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie