Mzdy zamestnancov sú často pod úrovňou minimálnych taríf

Mzdy a analýzy
Bratislava 29. novembra (TASR) – Nedodržiavanie minimálnych mzdových taríf, od ktorých závisí odmeňovanie zamestnancov podľa náročnosti práce, patrí podľa Národného inšpektorátu práce (NIP) k častým nedostatkom vo firmách.

"Dohoda o mzde patrí medzi podstatné náležitosti každej pracovnej zmluvy. Určuje sa podľa Zákonníka práce, podľa stručnej charakteristiky práce, ktorú bude zamestnanec vykonávať, teda podľa popisu práce. Zamestnávateľ je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe Zákonníka práce podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti, ktorej výkon od zamestnanca vyžaduje, v rámci druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve," priblížila hovorkyňa NIP Slavěna Vorobelová. Pripomenula, že pokiaľ odmeňovanie nie je dohodnuté v kolektívnej zmluve, zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce príslušného pracovného miesta. "Ak mzda v kalendárnom mesiaci nedosiahne sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu," upozornila Vorobelová.

Minimálna mesačná mzda na Slovensku od 1. januára tohto roka je 352 eur v hrubom, od budúceho roka to bude 380 eur v hrubom. Minimálna hodinová je v súčasnosti 2,023 eura. Sadzba pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy alebo mesačnej minimálnej mzdy pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín a koeficienta minimálnej mzdy, pri skrátených úväzkoch sa pomerne kráti.

Pracovné miesto zodpovedajúce prvému, najnižšiemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov. Na dvojnásobne vyššiu minimálnu mzdu, v súčasnosti minimálne 704 eur mesačne v hrubom (380 eur mesačne od 1. 1. 2015), má nárok špičkový zamestnanec. Pracovné miesto zodpovedajúce šiestemu, najvyššiemu tarifnému stupňu náročnosti práce charakterizuje okrem iného tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami.

"Zamestnávatelia zvyknú priradiť pracovnému miestu nižší stupeň náročnosti práce, ako by mal byť podľa charakteristík uvedených v prílohe Zákonníka práce priradený. Často takto porušujú minimálne mzdové nároky zamestnancov. Nevhodné pridelenie stupňa náročnosti práce má za následok nevyplácanie mzdy v správnej výške," konštatovala hovorkyňa NIP a doplnila, že stupeň náročnosti práce sa neprideľuje osobe zamestnanca, ktorý prácu vykonáva, ale pracovnému miestu vo všeobecnosti.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie