Zamestnanec s minimálnou mzdou nebude od budúceho roka platiť odvody

Mám prácu
Bratislava 28. novembra (TASR) - Od budúceho roka budú mať ľudia, ktorí zarobia maximálne 570 eur mesačne, nárok na odvodovú odpočítateľnú položku (OOP) na zdravotné odvody. Ľudia s vyššími príjmami majú platiť odvody rovnako ako doteraz. Zmenu prináša novela zákona o zdravotnom poistení, ktorú dnes definitívne schválil parlament. O právnej norme rokovali zákonodarcovia v skrátenom legislatívnom konaní.

OOP bude vo výške 380 eur mesačne, respektíve 4560 eur ročne. S rastom príjmu o jedno euro klesne suma odpočítateľnej položky o dve eurá. Napríklad človek, ktorého mzda bude vo výške 450 eur mesačne, zaplatí na zdravotných odvodoch 8,40 eura namiesto súčasných 18 eur. Odvody klesnú aj zamestnávateľovi. Ten totiž namiesto súčasných 45 eur po zavedení odpočítateľnej položky zaplatí za zamestnanca 21 eur.

Na určenie jej výšky sa budú posudzovať všetky príjmy zo zárobkovej činnosti. Mesačné uplatňovanie tejto úľavy bude možné len pre zamestnancov bez súbehu príjmov. Odvodová odpočítateľná položka sa bude uplatňovať len na príjmy zo zamestnania a podľa návrhu nebude môcť prekročiť sumu zárobku z klasického pracovného pomeru.

Zamestnanec, ktorý si bude chcieť uplatniť OOP, bude musieť o tom zamestnávateľa informovať. V súvislosti so zavedením odvodovej úľavy sa má zvýšiť sadzba za poistencov štátu, čím sa má zdravotným poisťovniam vykompenzovať výpadok príjmov. Platba za poistencov štátu bude vo výške 4,16 % z vymeriavacieho základu.

Poslanci schválili k novele aj pozmeňujúci návrh opozičného poslanca NR SR Jozefa Mihála (SaS). Podarilo sa mu v pléne presadiť, aby sa nárok na odvodovú úľavu neznižoval o obdobia, keď zamestnanec nemal príjem pre uplatnenie OOP z toho dôvodu, že napríklad poberal nemocenské, materské či ošetrovné. Tiež navrhol zaviesť aj novú vykazovaciu povinnosť pre zamestnávateľov pri zamestnancoch, ktorí budú mať nárok na OOP. "Vykazovacia povinnosť je potrebná, aby zdravotné poisťovne mali všetky údaje pre správne vykonanie ročného zúčtovania poistného," zdôvodnil Mihál. Firmy budú musieť nahlásiť týchto zamestnancov zdravotnej poisťovni do ôsmich pracovných dní.

V budúcom roku po zvýšení minimálnej mzdy na 380 eur mesačne a zavedení odpočítateľnej položky by mal čistý zárobok zamestnancov na Slovensku vzrásť o 32 eur. Opatrenie sa má dotknúť viac ako pol milióna zamestnancov. Vláda si od tejto reformy sľubuje najmä zvýšenie zamestnanosti. "Reforma má ambíciu pozitívne ovplyvniť zamestnávanie a záujem o zamestnanie sa ľudí s nižšími zručnosťami a v menej rozvinutých regiónoch. Vďaka vyššej čistej mzde sa zvýši ponuka práce," priblížil Inštitút finančnej politiky (IFP), ktorý patrí pod MF SR.

Podľa vlády SR sa práve vďaka vyššej čistej mzde zvýši aj ponuka práce. "Zvýšený dopyt po pracovnej sile očakávame zo znížených nákladov práce nad úrovňou minimálnej mzdy. Sekundárnym pozitívnym vplyvom budú vyššie disponibilné príjmy nízkopríjmových domácností, a tým rast ich spotreby," doplnil IFP.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie