Stredná lesnícka škola v Prešove oslavuje 50. narodeniny

Školy a vzdelávanie
Prešov 10. novembra (TASR) – Napriek tomu, že Stredná odborná škola lesnícka v Prešove si v týchto dňoch pripomína 50. výročie svojho založenia, jej história v rámci východoslovenského stredného lesníckeho školstva siaha až do roku 1945.

Riaditeľ školy Miroslav Fuchs pre TASR uviedol, že škola sa hrdo hlási k tradíciám svojich predchodcov v Jelšave, Humennom, Remetských Hámroch a v Lipovciach.

"Potreba vzdelávať lesníkov vznikla v podstate na základe charakteru územia Slovenska a na východe republiky nebolo takejto inštitúcie, ktorá by vzdelávala budúce lesnícke kádre," hovorí riaditeľ.

Pripomenul, že z historického hľadiska patril najmä na dedine lesník, učiteľ a farár k najuznávanejším osobnostiam, poberajúcich vážnosť. Práve lesník sa staral o les v blízkosti obce a zadával ženám prácu, prípadne vydával povolenia na ťažbu.

Riaditeľ uviedol, že škola pre prípravu lesníckych profesií, ktorá sídlila v Remetských Hámroch vyhorela a preto sa hľadalo nové miesto, kam by presídlili stredoškolákov

"Našli sa priestory v blízkych Lipovciach, kde budovy školy a domova mládeže stoja dodnes. Keďže s kapacitných dôvodov nepostačovali pokryť požiadavky vtedajších štátnych lesov, 3. septembra roku v 1964 sa otvorili brány lesníckej školy v Prešove na Kollárovej ulici," vysvetlil Fuchs.

Dodal, že od tých čias škola pripravuje odborníkov pre hospodárenie s lesnými porastmi a ich ochranu. Spomenul i niektorých absolventov, ktorý dosiahli v tomto odbore významné postavenie. Jedným z nich je napríklad súčasný prodekan Lesníckej a drevárskej fakulty Zemědelské univerzity v Prahe Róbert Marušák alebo terajší generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov SR Ján Jurica.

"Významné výročie založenia našej školy si pripomenieme 13. novembra slávnosťou v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, kde okrem kultúrneho programu sa bude konať aj odovzdávanie ocenení predovšetkým zaslúžilým pracovníkom našej školy," doplnil riaditeľ SOŠ.

Pri tejto príležitosti predstavia aj novú publikáciu s názvom Polstoročie v službách vzdelanosti. Tá približuje históriu i súčasnosť strednej lesníckej školy na 200 stranách textu doplneného fotografiami.

Dnes škola zastrešuje pôvodnú strednú školu a stredné odborné učilište lesnícke, ktorí sídlilo na Sigorde pri Prešove. Dovedna ju navštevuje okolo 300 žiakov o ktorých sa stará 40 pedagogických zamestnancov vrátane majstrov odborného výcviku. 

Mladí prešovskí lesníci praxujú v živom zelenom laboratóriu

Prešov 10. novembra (TASR) – Úzke prepojenie teórie a praxe v Strednej odbornej škole lesníckej v Prešove sa môže realizovať vďaka Školskému hospodárstvu na Cemjate. Stredisko známe pod názvom "školské lesy" vzniklo ešte v časoch, keď škola sídlila v Lipovciach.

Riaditeľ školy Miroslav Fuchs konštatoval, že žiaci si svoje teoretické vedomosti pravidelne každý týždeň overujú v praxi v školskom hospodárstve, ktoré nazval živým zeleným laboratóriom.

"Majú možnosť vidieť reálne v prevádzke ako sa o les treba starať. Sú v lesnej škôlke, vidia ako ten les rastie, ako sa treba o neho starať, a vidia samozrejme aj to, ako sa ten les obnovuje," vysvetlil Fuchs.

Doplnil, že stredisko disponuje demonštračnými objektmi a to predovšetkým lesníckym arborétom, ktoré slúži na praktickú prípravu v predmete lesnícka botanika a následne aj pre ďalšie predmety.

"Lesná škôlka je takzvanou kolískou lesného semena, žiaci sa tu učia ako rastie sadenica a čo všetko je potrebné robiť dlhé roky, aby z neho vyrástol strom patričných rozmerov," uviedol riaditeľ.

Doplnil, že k ďalším dôležitým objektom patria napríklad semenné porasty a sady, priemyselné plantáže, malá diviačia obora, strelnica, trenažér a náučné chodníky.

Fuchs pripomenul, že okrem získania maturitného vysvedčenia majú žiaci možnosť osvedčenia na prácu s motorovou pílou, krovinorezmi, vodičské oprávnenie na vedenie motorových vozidiel či zbrojný preukaz.

Všetky tieto vymoženosti im potom uľahčia možnosti pri získavaní zamestnania v ich odbore. Niektorí z nich však pokračujú aj v štúdiu na vysokej škole, predovšetkým na Lesníckej fakulte vo Zvolene.

Prešovským študentom lesníctva učarovalo sokoliarstvo

Prešov 10. novembra (TASR) – Pravidelní návštevníci Lesníckych dní, Dní mesta Prešov či iných väčších podujatí si už zvykli, že sa na nich objavujú chlapci v lesníckych uniformách, s dravcami na rukách. Študenti Strednej odbornej školy lesníckej v Prešove sú právom hrdí na úspechy v chove a výcviku dravých vtákov.

Práve na tejto škole sa dá získať oprávnenie držať v zajatí dravého vtáka a prostredníctvom neho aj loviť. Takýto výnimočný spôsob lovu zveri sa pred stáročiami praktizoval hlavne v Ázii a neskôr sa dostal aj na naše územia.

Škola v rámci udržiavania lesníckych tradícií vytvorila predmet, ktorý umožní niekoľkým žiakom vzdelávanie a praktické vyučovanie v oblasti starostlivosti o dravé vtáctvo.

V súčasnosti škola vlastní niekoľko exemplárov mexického jastraba známeho aj pod názvom Harris. Voliéry sú umiestnené v areáli školy a o vtákov sa starajú žiaci, ktorí si vybrali predmet sokoliarstvo.

Tejto netradičnej záľube sa venuje aj študent tretieho ročníka Stanislav Jankiv, ktorí je rodákom z dedinky Lukov v Bardejovskom okrese. Sokoliarstvo ho zaujímalo už odmalička, preto hneď využil možnosť, ktorú mu poskytla škola.

"Veľa ľudí sa toho veľmi bojí, je to však super pocit, keď dravec pristane na ruke. Teraz ich začíname učiť loviť. Už aj doma mi vyštartovala samica jastraba na líšku," hovorí 18-ročný študent.

Tejto záľube by sa chcel venovať aj naďalej a ak bude mať príležitosť, chcel by sa zúčastniť polročnej praxe v Rakúsku.

Takto vycvičené dravce dokážu uloviť všetko, od malej pernatej zvere až po zajacov, ale tie väčšie orly vraj zaútočia aj na srnu.

Na škole je šesť dravcov, jeden z toho je jastrab lesný – slovenský druh a ostané sú mexické druhy harrisy. "Najlepšie sa cvičí, počúva a najskôr si zvykne na človeka. Aj keby odletel, stále sa bude ťahať k civilizácii. Vlastniť dravca je však pomerne finančne náročné," hovorí ďalší mladý sokoliar Lukáš Smädo.

Tretiak Stano vysvetľuje, že u nás môže harrisa vlastniť ktokoľvek, bez osvedčenia. Na ostatné slovenské pôvodné druhy potrebuje mať vlastník osvedčenie sokoliara.

"Treba mať voliéry, aby mal ten dravec výbeh a hlavne musí každý deň lietať. My chodíme do Kolmanovej záhrady, alebo vyššie, na lesné svahy," hovorí študent. Vysvetlil, že naposledy ho jeho dravec nasledoval až osem kilometrov po lese.

Škola je však pyšná aj na lesničiarov, ktorí ju reprezentujú na domácich a zahraničných podujatiach, pričom dosahujú veľmi dobré výsledky.

"Lesničiari sú hráči na lesný roh alebo lesnicu. Dôvod, prečo podporujeme tieto aktivity, je v podstate zachovávanie starých zvykov. Takto sa môžu potom aj ďalšie generácie niečo bližšie dozvedieť o tradíciách poľovníctva a lesníctva na našom území," hovorí riaditeľ školy Miroslav Fuchs.
Zdroj, Foto: TASR 

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie