V novej kežmarskej fabrike by malo od nového roka pracovať 60 ľudí

Hľadám prácu
Kežmarok 5. novembra (TASR) – Ruská farmaceutická spoločnosť by chcela spustiť výrobu v priemyselnom parku v Kežmarku v januári prípadne februári budúceho roku. Pre médiá to dnes potvrdil konateľ spoločnosti Institute Europharm, s.r.o., Marián Lukniš počas kontrolného dňa v novej fabrike. „Predchádzať tomu musí kolaudácia objektu, ktorá bude začiatkom roka. V prvej etape plánujeme zamestnať 60 ľudí, v horizonte ďalších piatich rokov je cieľový stav 200 zamestnancov,“ informoval Lukniš.

Spoločnosť prišla so zámerom investovať pod Tatrami už v roku 2006. Plány však najprv prekazil príchod eura na Slovensko a následne sa jej nedarilo získať úver na realizáciu projektu. „Stavebné povolenia sme mali už v roku 2007, stavať sa začalo v roku 2008, následkom finančných ťažkostí sme výstavbu museli prerušiť. Až minulý rok sa nám podarilo chýbajúce zdroje získať z medzinárodnej investičnej banky z Moskvy. Výsledkom toho je výrobná hala, ktorá dnes už stojí,“ doplnil Lukniš.

V kežmarskej fabrike sa bude vyrábať farmaceutická substancia, ktorá sa následne bude riediť do hotového produktu. Hotový liek je imunomodulátor a je registrovaný v Ruskej federácii, na Ukrajine a v Bielorusku. Firma sa snaží získať registráciu naň aj v Indii. „Jednoducho povedané, je to liek na posilnenie imunity pri ochoreniach horných dýchacích ciest, pri zápalových ochoreniach žíl a podobne,“ doplnil konateľ spoločnosti, ktorá zaberá v Rusku 7 % farmaceutického trhu.

Zamestnanci budú pracovať vo veľmi prísnych hygienických podmienkach, je tu stanovená trieda čistoty C. Svoju prácu musia vykonávať v špeciálnych odevoch. Momentálne spoločnosť zamestnala desať ľudí, ide hlavne o laborantov a odborníkov. Pri prijímaní nových zamestnancov mala firma zo začiatku problém nájsť dostatok laborantov, ten sa však už podarilo vyriešiť. „Čo sa týka ostatných zamestnancov, tých si vieme vychovať a prispôsobiť na prácu,“ konštatoval Lukniš.

Súčasná situácia v dôsledku sankcií Európskej únie voči Rusku a naopak podľa neho zatiaľ nijako neovplyvnila príchod investora. „Naša hlavná surovina je mlieč z lososovitých rýb, tým pádom, aby nás to nejako negatívne ovplyvnilo, by sa musel zakázať export rýb z Ruska, a to ja reálne nepredpokladám,“ ubezpečil Lukniš. V Kežmarku by sa mal časom vyrábať finálny produkt, teda liek, ktorý je momentálne schválený len v spomínaných krajinách. „Teraz sme sa zamerali na spustenie výroby, v horizonte tých piatich rokov by sa mohol vyrábať finálny produkt,“ uzavrel Lukniš.

Okrem ruskej farmaceutickej spoločnosti by mal na jar budúceho roku spustiť výrobu v priemyselnom parku v Kežmarku aj ďalší investor z Belgicka. Ide o spoločnosť Deltrian Slovakia, s.r.o., ktorá momentálne pôsobí vo Veľkom Slavkove, svoju výrobu však chce rozšíriť a presťahovať do Kežmarku na miesto, kde mala pôvodne vyrábať spoločnosť Treves, s.r.o. Mesto predalo belgickej firme pozemok veľký tri hektáre.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie