O jedno miesto v sektore stavebníctva má záujem približne 40 uchádzačov o prácu

Hľadám prácu
Bratislava 19. októbra (TASR) – Na jedno miesto v stavebníctve sa hlási zhruba 40 uchádzačov o zamestnanie. Vyplýva to z údajov, ktoré TASR poskytla hovorkyňa spoločnosti Profesia Marcela Glevická. Hoci v tomto roku začínajú stavebné firmy po dlhšom útlme opäť prijímať nových pracovníkov, na trhu ich je naďalej prebytok. Napriek tomu niektoré špecializácie chýbajú.

Za prvé tri štvrťroky 2014 zverejnil pracovný portál 4211 ponúk z oblasti stavebníctva. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška je to nárast o 27 %. "Záujemcov o prácu v stavebníctve je podstatne viac, ako je možné uspokojiť. Na jednu zverejnenú ponuku do stavebníctva reagovalo v tomto roku v priemere 41 uchádzačov," priblížila Glevická s tým, že priemerne na ponuky zverejnené na Profesii reflektuje 27 ľudí hľadajúcich prácu.

Celkový počet osôb zamestnaných v stavebníctve podľa riaditeľa analytickej spoločnosti CEEC Research Jiřího Vacka v posledných rokoch klesá. Najnovšie údaje však ukazujú, že práve rok 2014 by mal byť prvým, kedy sa tento pokles výrazne spomalí, alebo dokonca zastaví. "Niektoré veľké stavebné spoločnosti už znova začínajú prijímať zamestnancov. Niektoré sa ale z opatrnosti snažia situáciu ešte radšej riešiť formou najímania subdodávateľov, aby v prípade výpadku zákaziek mohli svoje kapacity rýchlo optimalizovať," zhodnotil súčasný stav pre TASR.

Najviac zamestnancov hľadajú firmy v Bratislavskom kraji, najmenej ponúk je určených ľuďom z okolia Banskej Bystrice. Dominujú ponuky na plný úväzok, ktoré tvorili od začiatku roka takmer 80 %, približne tretina všetkých ponúk pripúšťa prácu na živnosť. "Za rok 2014 si doteraz na Profesia.sk vytvorilo životopis 62.020 uchádzačov o prácu. O prácu v stavebníctve spomedzi nich deklarovalo záujem 8 %, teda 5242 uchádzačov," vyčíslila hovorkyňa portálu.

Napriek všeobecnému prebytku pracovných kapacít na stavebnom trhu Vacek upozornil, že v niektorých profesiách ich je skôr nedostatok. Chýbajú najmä vysoko kvalifikovaní odborníci s praxou. "Netýka sa to len špecializovaných robotníckych profesií. Niektoré firmy napríklad uvádzajú, že majú problém zohnať aj kvalitných stavbyvedúcich so zodpovedajúcou praxou," prezradil.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie