Ministerstvo školstva pripravuje ranking, ktorý ukáže uplatnenie absolventov

Školy a vzdelávanie
Bratislava 18. októbra (TASR) – Ministerstvo školstva pracuje na rankingu vysokých škôl, ktorý má ukázať ako sa ich absolventi dokážu uplatniť na trhu práce. Takéto hodnotenie by malo pomôcť najmä študentom stredných škôl pri výbere vysokej školy. O tom, kedy by mohol byť takýto rebríček zverejnený je podľa rezortu školstva ešte predčasné hovoriť.

"Spracovanie a zverejnenie informácií o uplatnení absolventov vysokých škôl na trhu práce považujeme za veľmi dôležité, preto rezort školstva, resp. Inštitút vzdelávacej politiky (IVP) na tejto úlohe intenzívne pracuje," uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Minister školstva Peter Pellegrini (Smer-SD) v rozhovore pre TASR z konca augusta uviedol, že v súvislosti so zverejňovaním rankingu bude rezort posilňovať aj IVP. Od 1. septembra boli v rámci neho vytvorené dve nové miesta. "Inštitút by sa mal postupne stať analytickým centrom, ktorý budujeme po vzore Inštitútu finančnej politiky ministerstva financií. IVP bude na jednej strane vykonávať analytické činnosti a na strane druhej bude nositeľom myšlienok a jazyka koncepcií toho, čo sa v školstve deje a čo by sa malo diať," vysvetlila Dupaľová Ksenzsighová.

Ranking vysokých škôl by mal byť podobný tomu, ktorý sa zverejňoval za exministra Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS). Pellegrini ešte koncom augusta uviedol, že takýto ranking by mohol vytvárať tlak na rodičov a žiakov pri výbere vysokej školy. "Tak by mohol začať klesať záujem o tie školy, ktoré sú menej efektívne a možno prirodzeným spôsobom by mohli takto ekonomicky zahynúť a zaniknúť," dodal.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie