J. Richter je pripravený hovoriť o pozmeňujúcich návrhoch k Zákonníku práce

Legislatíva
Bratislava 15. októbra (TASR) - Minister práce Ján Richter (Smer-SD) je pripravený v rámci druhého čítania diskutovať a reagovať na pozmeňujúce návrhy k novele Zákonníka práce. "Som pripravený načúvať a môžeme sa o týchto veciach celkom vážne baviť," adresoval dnes poslancom v pléne Národnej rady (NR) SR Richter.

Urobil tak v závere zlúčenej rozpravy k dvom návrhom noviel Zákonníka práce. Jednu pripravil rezort práce pod vedením Richtera a druhú opoziční poslanci z SaS. Richter vo svojom vystúpení zdôraznil, že vládny návrh novely nie je pravicový ani ľavicový. Zároveň vníma, že v pléne je všeobecný súhlas s úpravou agentúrneho zamestnávania na Slovensku.

Práve novela z dielne jeho rezortu má za cieľ sprísniť podmienky agentúrneho zamestnávania v prospech zamestnancov. Podľa Richtera je pritom v súčasnosti na Slovensku príliš veľa agentúr dočasného zamestnávania. "Slovensko toľko agentúr nepotrebuje," skonštatoval. Vytvára sa tým podľa neho priestor na špekulácie a obchádzanie zákona.

"Reálne predpokladám, že do konca roka tu bude pôsobiť 50 % z toho množstva agentúr čo doteraz," odhadol minister. V súčasnosti je pritom okolo 1200 takýchto agentúr. O posunutí obidvoch návrhoch noviel Zákonníka práce do druhého čítania by mali poslanci hlasovať dnes popoludní.

Novela Zákonníka práce z dielne ministra Richtera má regulovať agentúrne zamestnávanie. Právna norma obsahuje viacero zmien vrátane prechodného polročného obdobia pri výpovedi zamestnanca, ktorý pracuje na dobu určitú. Po novom by malo platiť, že keď bude agentúrny zamestnanec prepustený, bude mu agentúrny zamestnávateľ platiť určitú sumu ako výpovednú lehotu. Právna norma by mala tiež okrem iného zabezpečiť, aby mali agentúrni zamestnanci rovnaké mzdové podmienky ako interní zamestnanci, ak obe skupiny pracovníkov vykonávajú rovnakú alebo veľmi podobnú činnosť.

Poslanci opozičnej SaS Jozef Mihál a Jana Kiššová zase navrhujú vo svojej novele Zákonníka práce zrušenie minimálnych mzdových nárokov, zmeny vo filozofii odstupného, ako aj zavedenie mzdového zvýhodnenia pre ľudí pracujúcich v nedeľu. Samotní predkladatelia označili svoju novelu Zákonníka práve ako zoštíhlenú pracovnoprávnu normu a alternatívu k súčasnému Zákonníku práce. Ten je podľa nich v súčasnosti považovaný za jednu z najväčších bŕzd tvorby nových pracovných miest na Slovensku.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie