Poslanci SaS chcú zvýhodniť zamestnancov, ktorí pracujú v nedeľu

Mám prácu
Bratislava 13. októbra (TASR) - Poslanci opozičnej SaS Jozef Mihál a Jana Kiššová chcú zásadné zmeny v Zákonníku práce. Navrhujú zrušenie minimálnych mzdových nárokov, zmeny vo filozofii odstupného, ako aj zavedenie mzdového zvýhodnenia pre ľudí pracujúcich v nedeľu. O návrhu na vydanie Zákonníka práce z dielne SaS má rokovať parlament, schôdza začína v utorok (14.10.).

Predložený návrh je podľa predkladateľov úplne novou, zoštíhlenou pracovnoprávnou normou a alternatívou k súčasnému Zákonníku práce, ktorý je podľa nich považovaný za jednu z najväčších bŕzd tvorby nových pracovných miest na Slovensku. "Návrh spružňuje zamestnávanie a jednotlivé formy pracovnoprávnych vzťahov, a to vrátane procesu skončenia pracovného pomeru," tvrdia poslanci.

Nároky zamestnanca stanovili tak, aby pri skončení pracovného pomeru zamestnanca výpoveďou zo strany zamestnávateľa neboli bariérou pri tvorbe nových pracovných miest a aby si zamestnávateľ nemusel tvoriť neprimerane vysoké rezervy finančných prostriedkov na pokrytie nárokov zamestnancov pri prípadnom prepúšťaní na úkor výšky miezd a iných zamestnaneckých benefitov.

Návrh Zákonníka práce má tiež zvýhodniť tých zamestnancov, ktorí pracujú v nedeľu. Má im byť priznané mzdové zvýhodnenie vo výške 25 % nad ich mzdu, zatiaľ čo pri súčasnej úprave musia pracovať za základnú mzdu bez nároku na akékoľvek mzdové zvýhodnenie. "Predložený návrh ďalej ruší nepraktickú a zväzujúcu definíciu závislej práce, vďaka čomu práca podľa predkladaného Zákonníka práce bude rovnocennou alternatívou napríklad k samostatne zárobkovej činnosti," uviedli poslanci.

Úvod do Zákonníka práce tvoria v šiestich článkoch obsiahnuté základné zásady, na ktorých je pracovný kódex z dielne poslancov SaS postavený. "V porovnaní s doterajšou úpravou sú z nich vypustené viaceré nadbytočné a nič nehovoriace proklamatívne ustanovenia," dodali.

Návrh napríklad obsahuje základné ustanovenia o pracovnom pomere, najmä o uzatváraní zmlúv, ako aj pracovnom pomere na dobu určitú, ktorý podľa návrhu opozičných poslancov možno dohodnúť najdlhšie na päť rokov a možno ho predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci piatich rokov najviac päťkrát.

Návrh okrem iného upravuje aj skončenie pracovného pomeru, hromadné prepúšťanie, či ustanovenia o pracovnom čase a dobe odpočinku. Zákonodarcovia navrhujú, aby ich Zákonník práce nadobudol účinnosť od 1. januára 2015.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie