Projekt pre mimoriadne nadané deti funguje na ZŠ Šmeralova už 16 rokov

Školy a vzdelávanie
Prešov 13. októbra (TASR) – Projekt vytvárania podmienok pre vzdelávanie mimoriadne nadaných detí funguje na Základnej škole Šmeralova v Prešove už 16 rokov. Prví žiaci, ktorí nastúpili do týchto tried, už študujú na univerzitách. Zástupkyňa riaditeľa školy Gabriela Hrabčáková konštatovala, že dnes tieto triedy na oboch stupňoch ZŠ navštevuje vyše 140 detí. Výchovno-vzdelávacím cieľom je vytvárať žiakom priestor, aby zažívali úspech v oblastiach, v ktorých vynikajú.

Prvoradý podnet na vstup dieťaťa do takejto triedy musí vyjsť prirodzene zo strany rodičov. Hrabčáková vysvetlila, že majú presne stanovený systém prijímania detí do takýchto tried. Deti sa prijímajú na základe odporúčania učiteliek z materskej školy. V škôlke napríklad dieťa prejavuje veľký záujem o čítanie, nie je výnimkou, že takéto deti už aj píšu tlačeným písmom. Ak sa rodičia rozhodnú pre takéto vzdelávanie, dieťa musí prejsť predpísanými testami. "Posudzovanie robí naša psychologička. Testy pozostávajú predovšetkým z verbálnej a písomnej časti, pričom dieťa musí dosiahnuť úroveň nad 130 IQ. Prísne sa však prihliada na to, aby takáto forma vzdelávania nenarušila zdravý vývoj dieťaťa," hovorí zástupkyňa riaditeľa.

Deti v týchto triedach majú rôznorodé záujmy, a to o prírodné vedy, výtvarnú či hudobnú výchovu, alebo o geografiu či prírodopis. "Každé dieťa je iné, preto pracujú v menších skupinách, je menší počet detí v triedach, jednoducho ten prístup je individuálny tak, aby sme vedeli viac času venovať každému žiakovi. Preto majú napríklad hodinu obohatenia, kde si stanovujú tému podľa svojho výberu," hovorí učiteľka Slávka Kormaníková.

Pripomína, že v triedach sú napríklad deti, ktoré ako 6-ročné poznajú geografické názvy, rieky, všetky európske štáty či ich hlavné mestách. Ku každému treba pristupovať individuálne, aby vedel informáciu vyhľadať, rýchlo spracovať a pohotovo s ňou narábať.

Zaujímavý je aj spôsob absolvovania ročníka v takejto triede. Žiaci totiž nekončia školský rok jednoduchým zaokrúhlením známky, ako v iných triedach. "Potrebuje absolvovať takzvanú ročníkovú prácu. Má na ňu celý školský rok, môžu si zvoliť akúkoľvek tému. V rámci jednotlivých ročníkov sú iné pravidlá, každý ma iný rozsah tejto práce. Tá písaná forma je spojená s prezentáciou, prípadne nejakou ukážkou či ochutnávkou," hovorí učiteľka Slávka Čorejová. Pripomína, že v tej práci musí byť okrem teoretickej časti zdokumentovaný hlavne vlastný prístup. Témy sú rôzne - od vedeckých po umelecké. Učiteľka si napríklad spomína na veľmi dobrú tému, ktorá sa týkala čaju. "Žiačka opísala históriu tohto nápoja, vysvetlila liečivé účinky a nakoniec pri prezentácii realizovala ochutnávku," dodáva. Jeden zo žiakov 7. ročníka sa napríklad zameral na sledovanie televíznych seriálov a skúmal, ako vplývajú na jednotlivé generácie.

Čorejová zdôraznila, že práce hodnotí odborná porota, ktorá je zložená z triedneho učiteľa, učiteľa daného predmetu a zároveň sú v nej žiaci z vyšších ročníkov.

Na záver absolvent ročníka dostáva osvedčenie a hodnotenie ročníkovej práce v triedach pre mimoriadne nadané deti, ktoré obsahuje pochvaly, ale sú v ňom aj vytknuté chyby.

Z lavíc prešovskej ZŠ Šmaralova vyšli aj slovenské známe osobnosti

Prešov 13. októbra (TASR) - Základná škola na Šmeralovej ulici v Prešove je už desaťročia známa ako športová škola, pretože tam pôsobia atletické triedy. Z jej lavíc však vyšli osobnosti, ktoré sú známe nielen v oblasti športu.

"Môžem spomenúť napríklad lídrov hudobnej skupiny IMT Smile bratov Táslerovcov, herečku Gabrielu Marcinkovú, ktorá bola mimochodom aj veľmi dobrou atlétkou, terajšiu poslankyňu NR SR Svetlanu Pavlovičovú, účastníčku Majstrovstiev sveta a Európy v bedmintone Kvetoslavu Orlovskú," pripomenul riaditeľ školy Ľubomír Bodnár.

Túto základnú školu navštevovali aj slovenský hokejový reprezentant a olympionik René Pucher, člen exekutívy Svetovej bedmintonovej federácie, medzinárodný rozhodca Peter Tarcala, ale aj režisérka Divadla Alexandra Duchnoviča Gabriela Zakuťanská. Riaditeľ doplnil, že táto škola má svojho žiaka aj na Úrade vlády SR, je ním štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc.

Brány ZŠ Šmeralova na Sídlisku III. v Prešove sa prvýkrát otvorili 3. septembra 1977, keď tam privítali 470 žiakov. Súčasný riaditeľ konštatoval, že od otvorenia školy počet jej žiakov narastal a v roku 1987 presiahol 1000. V tom čase sa tam začali formovať triedy s atletickým zameraním.

Dnes musí každá škola o svojich žiakov bojovať, podľa riaditeľa je k tomu najlepšou cestou atraktivita vzdelávacích programov, ponuka voľno-časových aktivít pre zdravý rozvoj detskej osobnosti a možnosti účasti v projektoch a súťažiach.

"Toto všetko kladie na učiteľov veľké nároky, aby sa vzdelávali a dokázali orientovať v nových formách vyučovania. Musíme si uvedomiť, že dnešní žiaci majú iné nároky, a preto musíme vytvárať iné možnosti, ako ich zaujať," povedal riaditeľ.

Škola v posledných rokoch prešla rozsiahlou rekonštrukciou, pričom investícia sa vyšplhala na 1,22 milióna eur. Veľkým prínosom je atletický areál, ktorý tam vybudovali za viac ako pol milióna eur, a multifunkčné ihrisko.

Atletická príprava na ZŠ Šmeralova pomohla mnohým športovcom

Prešov 13. októbra (TASR) – Telovýchovná príprava žiakov na Základnej škole (ZŠ) Šmeralova ul. v Prešove sa stala základom pre kariéru mnohých športovcov. V telocvični a športovom areáli tejto školy sa zdokonaľovali aj slovenský reprezentant v ľadovom hokeji René Pucher či bedmintonová reprezentantka Kveta Orlovská.

Vysokoškolský pedagóg Juraj Maľcovský tvrdí, že atletika je dobrým základom pre všetky športy. Jej história v Prešove siaha až do polovice 19.storočia. On sám sa stále venuje talentovaným deťom na tejto škole.

"Pamätám si na začiatky atletiky na tejto škole, keď sa tu pred takmer 30 rokmi otvárali prvé atletické triedy. Atletika v Prešova má dlhoročnú tradíciu a verím, že na tú tradíciu nadviaže a bude pokračovať aj naďalej," uviedol Maľcovský.

Práve v atletických triedach vyrastali mnohí športovci, ktorí sa neskôr uplatnili aj v iných odvetviach. Nie je výnimkou, že triedy absolvovali okrem atlétov aj basketbalisti, volejbalisti, tenisti či lyžiari.

Škola pred šiestimi rokmi investovala viac ako pol milióna eur do revitalizácie športového areálu. Na starom škvarovom ovále vyrástla tartanová 300-metrová atletická dráha s príslušnými sektormi a v jej susedstve multifunkčné ihrisko s umelým povrchom.

Tieto podmienky vytvárajú priestor aj na organizovanie lokálnych a regionálnych súťaží v atletike. Škola však nezabúda ani na talenty na prvom stupni základných škôl, pre ktoré sa také množstvo súťaží neorganizuje.

"Sme atletická škola a atletiku berieme ako základ pre všetky športy. Teraz organizujeme pohár riaditeľa školy, je to súťaž pre tých mladších žiakov, pre 4. a 5. ročníky. Nakoľko klasické športové disciplíny by boli náročné pre tieto deti, tak sú upravené," informoval zástupca riaditeľa školy Róbert Vadaš.

V polovici minulého týždňa si to družstvá z deviatich prešovských škôl rozdali v atletickom štvorboji. Deti absolvovali súťaž v šprintoch, skoku z miesta, hode plnou loptou i štafetovom behu.

"Možno práve medzi týmito deťmi sú takí, ktorí nás budú reprezentovať na medzinárodných súťažiach nielen v atletike, ale aj iných športoch. Snažíme sa im dať priestor, aby sa zviditeľnili, aby si ich všimli učitelia či tréneri," upozornil riaditeľ školy Ľubomír Bodnár. Ako dodal, deti majú radi konfrontáciu výkonov, súťaživosť, ale v prvom rade to je dôležité pre ich zdravý vývoj.

VIDEOGALÉRIA:

Projekt pre mimoriadne nadané deti funguje už 16 rokov
Tu bude player


Atletická príprava na ZŠ Šmeralova pomohla mnohým športovcom
Tu bude player
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie