Svetový deň za dôstojnú prácu sa zameral aj na klimatickú spravodlivosť

Mám prácu
Bratislava/Brusel/Ženeva 5. októbra (TASR) - Odborové organizácie na celom svete už sedem rokov 7. októbra požadujú sociálnu spravodlivosť a dôstojnú prácu pre všetkých. Motto tohto dňa v roku 2014 znie - Spravodlivosť pre pracujúcich - klimatickú spravodlivosť (Justice for Workers - Climate Justice). Od roku 2008 pripadá Svetový deň za dôstojnú prácu (World Day for Decent Work, WDDW) práve na 7. októbra.

Svet sa vybral na cestu, ktorá nie je udržateľná, uvádza stránka Svetového dňa za dôstojnú prácu. Polovica rodín na svete na vlastnej koži pozná, čo je to nezamestnanosť alebo skrátenie pracovného času a 1,2 miliardy ľudí naďalej žije v krajnej chudobe. V mnohých krajinách sú ohrozené práva na zastúpenie v odborových organizáciách a na kolektívne vyjednávania, v ďalších krajinách sa na tieto práva otvorene útočí. Zamestnávatelia sa pokúšajú siahnuť na právo na štrajk, ktoré Svetová organizácia práce (ILO) pokladá za jedno zo základných a uznáva ho už desaťročia.

Mnohým vládam na svete sa už v súčasnosti nedarí zabezpečovať ochranu pracujúcich ani garantovať trvalo udržateľnú budúcnosť pre nasledujúce generácie. Hrozivé meteorologické javy vyvolané klimatickými zmenami si už v súčasnosti vyberajú daň v podobe životov ľudí a zničených prostriedkov na existenciu, uvádza stránka Svetového dňa za dôstojnú prácu.

Tento deň sa pripomína vo forme štrajkov a pochodmi za zlepšenie pracovných podmienok. Má slúžiť aj na úvahy o mieste človeka vo svete práce a v pracovnom prostredí. Ide o ďalší jav v globalizácii, v rámci ktorého sa má presadzovať rešpektovanie dôstojnosti človeka aj práva človeka na dôstojnú prácu.

Svetová organizácia práce na svojej webovej stránke v začiatkoch Svetového dňa za dôstojnú prácu priniesla návrh Agendy za dôstojnú prácu. Na jej vypracovaní sa mali zúčastniť predstavitelia tripartít - zamestnancov, zamestnávateľských zväzov a vlád. Pod dôstojnou prácou treba rozumieť, že každý jedinec kdekoľvek na svete má mať prístup k tomu zamestnaniu, na ktoré má predpoklady, aby mohol dôstojne žiť on i členovia jeho rodiny.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie