Inšpektorát práce v príručke radí zamestnávateľom ako nerobiť chyby

Pre zamestnávateľov
Bratislava 30. septembra (TASR) – Počet priestupkov zamestnávateľov voči Zákonníku práce každoročne stúpa. V roku 2013 vzrástol podľa zistení inšpekcie práce medziročne takmer o štvrtinu. Pomôcť zamestnávateľom predchádzať opakovaným chybám z praxe má nová príručka Najčastejšie priestupky zamestnávateľov, ktorú pripravila personálna agentúra Adecco v spolupráci v Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR a Národným inšpektorátom práce (NIP).

Príručka v 11 kapitolách približuje zamestnávateľom legislatívny rámec a vysvetľuje správnu aplikáciu zákonov. Každá kapitola obsahuje dôležité upozornenia, praktické rady a odporúčania. "Nie je to opisovanie zákona. Tu sa snažím vysvetliť, čo sa v praxi robí nie celkom najlepšie a odporúčať ako zmeniť činnosť zamestnávateľov tak, aby bol výsledok správny, aby nedochádzalo k porušovaniu predpisov," predstavila publikáciu jej autorka Miroslava Skičková z NIP na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Zároveň upozornila, že inšpekcia práce vlani odhalila celkom 8695 porušení ustanovení Zákonníka práce, čo je o 1620 viac ako v predchádzajúcom roku. "Najviac porušované bolo ustanovenie, ktoré hovorí o náležitostiach pracovnej zmluvy," priblížila Skičková s tým, že mnohokrát v nej chýba stručná charakteristika práce či dohodnuté mzdové podmienky. Často sa vyskytujúce nedostatky podľa jej slov súvisia aj s nedodržiavaním minimálnych mzdových nárokov zamestnancov, evidenciou pracovného času alebo porušovaním povinností voči zamestnancom na dohody o prácach mimo pracovného pomeru.

Rezort práce očakáva, že príručka zlepší dodržiavanie pracovného práva na Slovensku. "V posledných rokoch, najmä od roku 2008 sme v dôsledku hospodárskej krízy, keď sa zamestnávatelia usilujú v maximálnej miere znižovať náklady tam, kde sa to dá, svedkami devastácie pracovných podmienok. Tento trend je evidentný aj globálne," zdôraznil štátny tajomník ministerstva Branislav Ondruš. Pripomenul, že vláda sa snaží aktuálnou novelou Zákonníka práce, ktorá zavádza nové regulačné pravidlá pre využívanie agentúrnej práce, zlepšiť celkové podmienky na pracovnom trhu.

Zástupcovia NIP poukázali na to, že na Slovensku pôsobí 600.000 podnikateľských subjektov, ktoré zamestnávajú 2,2 milióna pracovníkov. Národný inšpektorát riadi osem krajských inšpektorátov práce, na ktorých pôsobí 300 aktívnych inšpektorov. "V roku 2013 sme skontrolovali takmer 24.000 subjektov, čo je o 5000 viac ako v roku 2012," vyčíslil jeho generálny riaditeľ Andrej Gmitter. Na porušovanie svojich práv upozorňujú inšpektoráty často súčasní alebo bývalí zamestnanci. Vlani zaznamenali 5663 takýchto podnetov, z ktorých asi 33 % bolo opodstatnených. Zväčša sa týkajú financií, napríklad nevyplatenia mzdy, neposkytnutia stravného či nedodržania výplatných termínov.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie