Spojená škola v B. Bystrici motivuje študentov vodičským preukazom

Školy a vzdelávanie
Banská Bystrica 29. septembra (TASR) – Spojená škola na Školskej ulici v Banskej Bystrici, pod ktorú spadá Stredná odborná škola (SOŠ) automobilová so 400 študentmi, SOŠ elektrotechnická, kde sa vzdeláva 340 študentov a SOŠ podnikania, ktorá má okolo 120 študentov, patrí medzi najstaršie odborné školy na Slovensku. Zabezpečuje prípravu žiakov v učebných a študijných odboroch v profesiách, ktoré pokrývajú odvetvie strojárskeho, automobilového, elektrotechnického priemyslu, digitálnych sietí a tiež obchodu a služieb cestovného ruchu.

Počas 169 rokov pôsobenia na trhu vzdelávania škola nestagnovala a vždy hľadala v odbornom a historickom kontexte optimálne formy, metódy a obsahovú náplň svojej edukačnej činnosti. Od roku 1845 bola zriadená tzv. Nedeľná kovoobrobná škola, ktorá bola neskôr premenovaná na Učňovskú školu a potom na Stredné odborné učilište strojárske. Počas svojej existencie pripravila tisíce odborníkov rôzneho zamerania ako strojári, automechanici, elektrikári, krajčírky, obchodníčky.

Ako pre TASR konštatoval riaditeľ Spojenej školy v Banskej Bystrici Ján Žuffa, od nového školského roka prešla pod nich aj SOŠ farmaceutická s 52 žiakmi zo Slovenskej Ľupče, ktorá vzdeláva mladých ľudí v oblasti chemickej výroby, teda potenciálnych zamestnancov farmaceutických firiem.

"Chceme mladých ľudí nielen vzdelávať, ale naučiť ich aj pracovať. Často sa stretávame s tým, že mladí nevydržia sedem – osem hodín sústrediť sa na jednu činnosť a osvojiť si pracovné návyky. Prečo je tak málo študentov na technických odboroch? Začínajú s tým už rodičia, ktorí chcú, aby ich deti mali ľahší život. To nie je dobrá perspektíva pre Slovensko. Celý náš región Banská Bystrica, Brezno, Zvolen a Žiar nad Hronom bol už od v minulosti nasmerovaný na tieto odbory," vysvetlil riaditeľ Žuffa.

Do prvých ročníkov Spojenej školy v Banskej Bystrici nastúpilo teraz 210 prvákov. Škola ich motivovala aj tým, že všetci si môžu urobiť vodičský preukaz zadarmo. Škola má totiž vlastnú autoškolu.

Takpovediac vlajkovou loďou tejto školy je SOŠ automobilová, ktorá vznikla z bývalého Stredného odborného učilišťa strojárskeho. Je zameraná na servis a opravu automobilov. Bránu školy každoročne opúšťajú mechanici, elektrikári, karosári, či lakovníci, ktorí majú v rukách nielen remeslo, ale aj bohatú prax v školskom autoservise. Tam si vodiči dávajú opravovať autá za výhodnejších cien s istotou, že na mladíkov dozerajú majstri odborného výcviku. Tí však majú po skončení školy prax aj v iných autoservisoch v Banskej Bystrici, Zvolene, Brezne či v Žiari nad Hronom.

"Vybudovali sme vlastné pracoviská odborného výcviku, pre autoopravárov vo Vlkanovej, ktoré sú vybavené špičkovou technikou, rovnakou ako v renomovaných autoservisoch. Hoci sú v ňom reálne podmienky ako v iných servisoch, predsa len študenti to stále vnímajú ako školský servis. Preto sme nadviazali užšiu spoluprácu so servismi v regióne, aby študenti spoznali kultúru práce, režim firmy, získali zručnosti a osvojili si určité hodnoty a isté návyky," pripomenul Žuffa.

Len za vlaňajší rok študenti na opravách motorových vozidiel v školskom autoservise zarobili okolo 150.000 eur, ktoré škola obratom investovala do nákupu novej diagnostickej techniky servisu. Pred rokom do prevádzky spustila z vlastných peňazí aj autolakovňu za vyše 90.000 eur.

Ako dodal riaditeľ, ich škola tzv. duálny systém vzdelávania nikdy neprerušila a hoci z hľadiska zákona nie je v súčasnosti ešte doriešený, u nich v praxi beží stále. "Sme silná škola, ale nie všetky majú také možnosti ako naša. No keď nebudú spolupracovať s firmami, ich žiaci sa nedostanú k novým technológiám. Keď náš študent opustí školu, musí byť pripravený na päť – šesť rokov dopredu, a to sa nedá bez novej technológie a strojov, akými disponujú zamestnávatelia," uzavrel Žuffa. Podľa neho školy musia kráčať s dobou, prispôsobiť sa trendom a najmä trhu práce.

SOŠ automobilová nie je "papučková" škola, chlapci majú bohatú prax

Banská Bystrica 29. septembra (TASR) - Spojená škola na Školskej ulici v Banskej Bystrici, ktorá zastrešuje i Strednú odbornú školu (SOŠ) automobilovú so 400 študentmi, nie je, ako tvrdí riaditeľ Ján Žuffa "papučková" škola. "Sme technickou školou, ktorá sa zaoberá čiernym remeslom," zdôrazňuje.

Žuffa si nemyslí, že pri uplatnení kvalifikovaných pracovných síl v automobilovom priemysle žije dnes Slovensko iba z minulosti, ako hovoria niektorí. Podľa neho, "jeho" škola vzdeláva mladých ľudí a na trh práce každoročne vypúšťa zdatných chlapcov, ktorí obstoja v konkurencii ostatných pracovníkov v oblasti automobilového priemyslu, a to aj vďaka tzv. duálnemu systému vzdelávaniu. Ten na tejto škole nikdy neprerušili.

Študenti okrem praxe v renomovaných autoservisoch v Banskej Bystrici, Zvolene, Brezne či v Žiari nad Hronom, kde si osvojujú pracovné návyky, získavajú praktické vedomosti aj v špičkovom školskom autoservise vo Vlkanovej pri Banskej Bystrici.

"V lete sa nám vrátilo 12 študentov zo stáže z Nemecka, kde pracovali v autoservisoch Volkswagenu a reakcie na nich boli vynikajúce. Okrem získania zručností sme chceli, aby sa chlapci zdokonalili aj v jazyku," hovorí Žuffa.

Študenti chodia na náklady školy na autosalóny alebo strojárske veľtrhy u nás i v zahraničí, aby mali kontakt so svetom a videli, čo je nové v oblasti technológií.

Podľa riaditeľa školy zamestnanosť študentov po skončení školy dosahuje okolo 80 percent, samozrejme, pokiaľ sami chcú pracovať.

"Ako študenti aj pedagógovia sú rôzni. Aj tých školíme a musia pochopiť, že žiak je ich 'zamestnávateľ', ak toho žiaka nemám, tak tu nemám čo robiť. Ak ho mám, tak mu musím za tie štyri roky odovzdať všetko, čo viem," reaguje Žuffa.

Teší ho, keď rodičia, ktorí na "jeho" škole vyštudovali, prihlasujú na ňu aj svoje deti. "Povedia mi, ja som sa tu naučil pracovať, chcem, aby ste to naučili aj moje dieťa. To je pre mňa odmenou," dodáva dlhoročný riaditeľ.

SOŠ automobilová ako jedna zo šiestich škôl na Slovensku otvorí od budúceho školského roka nový študijný odbor autotronik. "Je to vyšší level vzdelanosti v oblasti moderných automobilov. Spája elektroniku, elektrotechniku a mechaniku motorového vozidla. Žiaci sa budú vzdelávať v počítačových systémoch áut, vedieť ich nastavovať a opravovať. Chystáme otvorenie jednej triedy žiakov s dobrými študijnými výsledkami," prezrádza Žuffa.

Ako zdôrazňuje, musí dôjsť k novej koncepcii vzdelávania a zamestnávatelia v regióne musia jasne povedať, aké profesie a v akých počtoch majú odborné školy vzdelávať. Oni sami musia spolu so školami robiť nábory žiakov a vychovávať si ich.

SOŠ automobilová má najlepšieho mladého autoopravára-lakovníka

Banská Bystrica 29. septembra (TASR) – Pedagógovia a študenti Strednej odbornej školy (SOŠ) automobilovej v Banskej Bystrici na súťažiach dokazujú, že ich škola, ktorá je pilotným centrom pre vzdelávanie v automobilovom priemysle, dáva žiakom dobrý profesijný základ pre odbor autoopravár. Ako vraví riaditeľ školy Ján Žuffa, vedia zabezpečiť pre podniky kvalifikovaných pracovníkov v technických odboroch.

Mladí autoopravári tejto školy zaznamenali veľký úspech na 15. ročníku celoslovenskej súťaže Autoopravár Junior Castrol 2014, ktorá sa konala v apríli na autosalóne v bratislavskej Inchebe. Po dvoch súťažných dňoch, v rámci ktorých študenti prechádzali testovou poznávacou a praktickou časťou, si napokon víťaznú trofej - putovný pohár ministra školstva v silnej konkurencii v kategórii autoopravár-lakovník odniesol tretiak zo SOŠ automobilovej v Banskej Bystrici Tomáš Hrdý. Pohár dnes zdobí pracovňu riaditeľa.

Na slovenskom finále sa zúčastnilo sedem žiakov tejto školy aj v ostatných kategóriách - autoopravár junior–karosár či autoopravár junior–mechanik a elektrikár. Taký úspech, kde 25 percent finalistov bolo z jednej školy, nedosiahla ešte žiadna, na ktorej sa vyučuje odbor autoopravár. Do finále postupujú totiž len tí najlepší. Celkovo sa do súťaže prihlásilo 49 škôl z celého Slovenska s 1276 žiakmi tretieho ročníka odboru autoopravár.

"Tomáš môže byť na seba naozaj hrdý. A my sme hrdí, že je to práve študent našej školy," tvrdia pedagógovia.

Vyhlasovateľom a organizátorom súťaže je Cech predajcov a autoservisov SR pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Jej hlavným poslaním je propagácia autoopravárenského remesla medzi širokou verejnosťou, ako aj prepojenie spolupráce medzi zamestnávateľmi a strednými odbornými školami i samotnými žiakmi.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie