Nové investície v Strážskom sľubujú desiatky pracovných miest

Hľadám prácu
Strážske 23. septembra (TASR) - Investície za desiatky miliónov eur plánuje realizovať na východe Slovenska skupina ENERGOCHEMICA SE. V priemyselnom areáli chemického podniku v Strážskom vybuduje membránovú elektrolýzu. Spoločnosť ENERGOCHEMICA TRADING zabezpečí pre svojich klientov biorafinériu. Oba projekty by mali priniesť do regiónu spolu takmer 200 nových pracovných miest.

Investor plánuje prostredníctvom spomínanej elektrolýzy produkovať chlórové produkty a hydroxid sodný. Keďže je pri ich výrobe nevyhnutná soľ, projekt je naviazaný na plánovanú ťažbu soli v obci Zbudza neďaleko Strážskeho. Investícia by mala priniesť do regiónu 80 pracovných miest. Holding chce vybudovať v Strážskom modernú membránovú elektrolýzu do roku 2017.

ENERGOCHEMICA SE je holdingová spoločnosť, ktorá vznikla v roku 2011 v Prahe. Buduje chemicko-energetický holding, do portfólia ktorého patria napríklad spoločnosti FORTISCHEM či ENERGOCHEMICA TRADING.

"Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ o priemyselných emisiách ukladá členským krajinám využívať najlepšie dostupné techniky. Nakoľko ortuťová elektrolýza doposiaľ prevádzkovaná vo FORTISCHEME, a. s., nepatrí medzi najlepšie dostupné techniky, predpisy nariaďujú prevádzkovateľom najneskôr v decembri 2017 ukončiť jej činnosť," informovala manažérka pre komunikáciu holdingu Anna Vojteková.

V prevádzke elektrolýzy vo FORTISCHEME pracuje v súčasnosti približne 100 ľudí. Po jej odstavení spoločnosť naďalej ráta so svojimi zamestnancami, s ktorými plánuje individuálne riešiť ich ďalšie uplatnenie v niektorej z ďalších firiem holdingu.

Výstavba novej biorafinérie v Strážskom v hodnote viac ako 100 miliónov eur sa má realizovať v réžii spoločnosti ENERGOCHEMICA TRADING pre jej klientov. "Pôjde o biorafinériu na spracovanie biomasy s kombinovanou vysoko účinnou výrobou elektriny, tepla, etanolu, etylénu a etylénoxidu. Prevádzka v rafinérii sa začne v roku 2017 a plánovaná investícia prinesie prácu pre približne 100 ľudí," priblížila Vojteková.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie