Dávku v nezamestnanosti možno poberať aj pri zárobku do 148,57 eura

Odchádzam z práce
Bratislava 12. septembra (TASR) - Poberanie dávky v nezamestnanosti je naviazané na evidenciu uchádzača o zamestnanie na príslušnom úrade práce.

Uchádzač o zamestnanie môže vykonávať aj zárobkovú činnosť, ale výška jeho príjmu počas evidencie nesmie presiahnuť sumu 148,57 eura brutto. Čiže mzda alebo odmena za vykonávanie týchto činností nesmie presiahnuť 75 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Životné minimum pre rok 2014 predstavuje sumu 198,09 eura. V opačnom prípade bude uchádzač vyradený z evidencie uchádzačov, čo spôsobí zánik nároku na dávku v nezamestnanosti.

Uchádzač o zamestnanie je do ôsmich kalendárnych dní povinný preukázať úradu práce, sociálnych vecí a rodiny rozhodné skutočnosti pre vedenie v evidencii uchádzačov o zamestnanie a plniť si voči nemu oznamovaciu povinnosť. Viac informácií v tejto veci uchádzačom o zamestnanie môže poskytnúť príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Počet poberateľov dávky v nezamestnanosti v auguste 2014 bol 35.010. Najvyšší počet poberateľov tejto dávky v aktuálnom roku Sociálna poisťovňa zaznamenala vo februári, kedy ich bolo 38.765.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie