Študenti vranovskej SOŠ sa prezentujú na výstavách i súťažiach

Školy a vzdelávanie
Vranov nad Topľou 8. septembra (TASR) – O schopnostiach a tvorivosti študentov Strednej odbornej školy (SOŠ) drevárskej z Vranova nad Topľou sa mohli presvedčiť návštevníci výstav doma i v zahraničí. Popredné miesta si žiaci vybojovali aj v stredoškolských odborných súťažiach.

Vedenie školy si zakladá na prezentácii a účasti v rámci domácich i medzinárodných súťaží. Zámerom je na jednej strane podpora tvorivosti žiakov a konfrontácie ich vedomostí s vrstovníkmi, ale i prezentácia, pretože aj na základe nej si žiaci vyberajú školu.

Na súťaži Mladý tvorca v Nitre získala škola v roku 2011 tri ocenenia TOP výrobok v kategóriách drevospracujúca výroba, elektrotechnika a energetika. Porota i návštevníci ocenili hlavne prezentačnú drevenú motorku a panel na simuláciu PC sietí.

Výrobky a úspechy mohli sledovať aj návštevníci remeselných trhov vo Vranove na Dni otvorených dverí samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom školy.

V januári 2012 sa škola prezentovala na výstave Drevo a kov, ktorá sa konala na Úrade vlády SR v Bratislave. V rámci summitu predsedov vlád sa škola prezentovala svojimi úspechmi aj v Bruseli.

"Najväčší záujem vždy púta model drevenej motorky, to je v poradí druhá, ktorú naši žiaci vyrobili. Je to v presnej mierke kópia niektorého zo strojov. Má drevenú reťaz, ktorá sa otáča a je čiastočne funkčná. Tam sa ukazuje, že z tých rôznych drevín, ktoré majú svoju dušu, sa dá urobiť dizajnovo krásny výrobok," vysvetlil riaditeľ školy Igor Šesták.

Zaujali aj ďalšie výrobky z dreva i odpadových materiálov ako napríklad drevené kostolíky, kusy nábytku či drevený detský hrací stolík. V neposlednom rade však pozornosť pútajú aj ozdoby z kovu. Naposledy mali ďalšie dve výstavy stredoškoláci v Kanade a jedna sa pripravuje v USA.

Významné miesto v odbornej príprave žiakov zaujíma aj stredoškolská odborná činnosť. Pred niekoľkými rokmi na hodine rozoberali využitie odpadových materiálov a žiaci prišli s nápadom, ako využiť škrupiny z lúpaných vlašských orechov. Unikátna myšlienka im vyniesla prvé miesto v rámci Stredoškolskej odbornej činnosti a neskôr reprezentovali Slovensko na súťaži Mladých vedcov v Írsku a v Nemecku.

"Začali sme viesť polemiku, či je to drevo, alebo nie. Prvé, čo bolo, tak sme robili chemický výskum tej orechovej škrupiny. Keď sme zistili, že je oveľa tvrdšia ako drevo, tak napadlo chlapcov, že z toho vylisujú veľkoplošnú dosku," povedal učiteľ Miroslav Vaterka.

Jej výroba vraj nie je veľmi finančne náročná, problémom by bol v podstate asi dostatok hmoty na spracovanie.

Doska je vraj mimoriadne odolná voči vode i pôsobeniu chemikálií, a preto by bola vhodná napríklad na laboratórny nábytok, rovnako by sa hodila aj ako podlahovina, lebo sa nedeformuje vplyvom vlhkosti. Rozdrvené orechové škrupiny majú i vynikajúce izolačné vlastnosti.

SOŠ drevárska vo Vranove si chce zachovať technickú profiláciu

Vranov nad Topľou 8. septembra (TASR) – Stredná odborná škola (SOŠ) drevárska vo Vranove nad Topľou podobne ako iné školy bojuje o žiakov, čo si vyžaduje neustále aktualizovanie učebných i študijných odborov. Riaditeľ Igor Šesták konštatoval, že aj keď záujem študentov o drevárske odbory v poslednom čase opadol, v každom prípade si chcú zachovať tradičný technický charakter školy.

História SOŠ drevárskej vo Vranove nad Topľou, ktorá počas svojej existencie pripravila pre prax predovšetkým v odvetviach drevárskeho priemyslu niekoľko tisíc absolventov, siaha do obdobia pred rokom 1976, keď sa oficiálne datuje jej vznik. Úvahy o vytvorení školy takéhoto typu s komplexnou prípravou odborníkov pre drevársky priemysel sa však objavili už v 60. rokoch minulého storočia.

"Naša škola v roku 1976 vznikla ešte ako stredné odborné učilište papierenské pre potreby najväčšieho spracovateľa Bukóza, bolo materiálne a technicky zabezpečené touto veľkou fabrikou," vysvetlil vznik školy jej riaditeľ.

Doplnil, že v prvých rokoch existencie a po obsadení všetkých odborov mala škola približne 400 žiakov. Pritom pripravovali odborníkov jednak pre papierenský priemysel, drevárske odvetvie, chemické spracovanie dreva, stolárov, ale aj všetky obslužné činnosti vrátane strojárskych profesií pre technológie.

Neskôr škola musela prejsť mnohými zmenami, najmä po roku 1990, keď dochádzalo aj k zmenám zriaďovateľov, zlučovaniam či zmenám názvov. Začali sa objavovať ďalšie odbory týkajúce sa dizajnu či nových technológií, vrátane počítačových. Škola si získavala dobré meno a dokonca sa tam vytvorilo konzultačné stredisko Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.

Ako dodal Šesták, v poslednom desaťročí sa drevárstvo dostalo do krízy a mnohé fabriky zanikli, čo sa nepochybne podpísalo aj pod záujem o ponúkané odbory na vranovskej strednej škole.

"Tak ako iné školy aj my sme museli hľadať také odbory, ktoré by boli pre mladú generáciu zaujímavé a populárne. Hľadali sme nové technológie, ktoré sa využívajú vo svete. Otvorili sme odbory pre mechanikov počítačových sietí, dosiahli sme špičkové vybavenie," vysvetlil riaditeľ. Dnes ponúkajú absolventom štúdium končiace uznávaným certifikátom a vytvorili vlastnú zváračskú školu.

Napriek tomu, že v posledných rokoch je záujem o drevárske odvetvia výrazne nižší, vedenie školy sa chce zasadiť o to, aby charakter komplexnej prípravy študentov pre uvedené odvetvie nezanikol. Cítia sa byť plne pripravení na prípadný príchod investorov do regiónu.

"S plnou zodpovednosťou môžem vyhlásiť, že sme schopní okamžite sa prispôsobiť požiadavkám výrobného profilu. My chceme ísť tou ťažšou cestou, ale cestou, ktorá je istá, pretože ten náš priemysel bude potrebovať naďalej technicky zdatných absolventov," uzavrel riaditeľ školy.

Vranovskí maturanti dostanú na stužkovú slávnosť dreveného motýlika

Vranov nad Topľou 8. septembra (TASR) – Maturanti zo Strednej odbornej školy drevárskej z Vranova nad Topľou dostanú pri príležitosti stužkovej slávnosti od svojej školy špeciálny darček. Bude to drevený motýlik, ktorý sa stal veľkým hitom plesovej sezóny.

"V minulom roku sa objavil drevený motýlik ako módny hit, začalo ho nosiť množstvo slávnych ľudí, umelcov, športovcov i politikov. Myslím, že tento výstrelok z Paríža sme na Slovensku podchytili my, vyrobili sme ich stovky, dnes už ich vyrábajú asi dve firmy," hovorí riaditeľ školy Igor Šesták.

Sám mal vraj takého motýlika na všetkých plesoch, ktoré v zime absolvoval. Séria tých dizajnovo najzaujímavejších, viac ako 200 kusov drevených motýlikov, sa momentálne nachádza v Kanade, kde bola začiatkom leta súčasťou výstavy v Ottave a v Toronte.

Vo svojich zbierkach majú motýlika z vranovskej priemyslovky aj europoslanec Eduard Kukan či bývalý minister Malatinský. Aj takto dala škola pozitívny impulz a urobila si dobrú reklamu.

"Aby naši žiaci boli hrdí na svoju školu, a na to čo sa im podarilo vyrobiť, na najbližšej stužkovej slávnosti chceme študentom venovať motýlika s vygravírovaným logom školy a menom maturanta. Budú tak mať peknú pamiatku na chvíle strávené na strednej škole," povedal riaditeľ.

S výrobou motýlikov sa začalo už v prvých dňoch školského roka. Ten prvý kus vyrobil žiak druhého ročníka Pavol Janoško. Najskôr v databáze počítača vybral typ motýlika a následne zadal príkaz na spracovanie frézou. Nakoniec ručne výrobok upravil a bude čakať na gravírovanie a textilný doplnok.

"Baví ma práca s drevom a túto školu som si vybral, lebo bola pre mňa najzaujímavejšia. Zaujíma ma drevospracujúca výroba, tvorba nábytku a v budúcnosti by som chcel vlastniť dielňu alebo malú firmu na produkciu drevených výrobkov," povedal 16-ročný Vranovčan.

Žiaci i učitelia tejto školy sa však stali známi aj inou aktivitou. Socha anjela z ich dielne dnes zdobí jedno z košických biznis-centier. Zároveň tak prispeli na charitatívnu myšlienku.

Riaditeľ školy je zanieteným drevárom a tvrdí, že tento materiál má dušu. To dokázali aj v prípade starej vŕby, ktorú mali na školskom dvore a ohrozovala strechy. Strom síce zrezali, ale tú najväčšiu hmotu si ponechali na Deň remesiel na výrobu nejakého diela.

"Vznikol nápad, že to bude anjel, ktorý mal takmer tri metre. Za pomoci umeleckého rezbára, ktorý to tvoril priamo na Dni remesiel a odovzdával skúsenosti našim žiakom. Potom sa takmer rok dokončovala socha v našich dielňach. Každý z našich zamestnancov a žiakov si mohol na tej soche ten svoj zárez spraviť," vysvetľuje Šesták.

Napokon bola socha v rámci koncertu Srdce pre deti vydražená a jej majiteľom sa stal opäť východniar a peniaze pomôžu chorým deťom.

Maturanti zo strednej odbornej školy drevárskej dostanú na stužkovú dreveného motýlika
Tu bude player
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie