Firmy hľadajú najmä programátorov, manažérov i ľudí na vedúce funkcie

Hľadám prácu
Bratislava 12. augusta (TASR) - Programátor, manažér kvality, finančný analytik, špecialista zákazníckeho servisu a obchodný zástupca. Tieto zamestnania v súčasnosti patria medzi najžiadanejšie profesie na Slovensku. Vyplýva to z najnovšieho Prehľadu platov, ktorý zostavila personálna agentúra Grafton Recruitment v druhom kvartáli tohto roka na základe reálnych platových ohodnotení uchádzačov, ktorí prešli v agentúre osobným pohovorom od začiatku roka 2013.

Ako vyplýva z údajov agentúry, firmy z rôznych regiónov na Slovensku hľadajú zamestnancov na rôzne profesie. Napríklad v regiónoch Žilina a Trenčín dominujú pozície ako inžinier kvality, projektový manažér a procesný inžinier. Tieto isté pozície sú žiadané aj v nitrianskom a banskobystrickom regióne. Na východnom Slovensku zase prevláda dopyt po IT pozíciách - vývojár, programátor. Personalisti v prešovskom a košickom regióne sa zhodli, že najviac dopytovanými pozíciami vo svete technológií sú strategický nákupca a manažér kvality. V Bratislave a jej okolí zase firmy najčastejšie hľadajú zamestnancov na pozície do IT sektora.

Agentúra zmapovala aj fluktuáciu zamestnancov. Ukázalo sa, že najväčšia je zaznamenaná v segmente obchodu a marketingu. Priemerná doba zamestnania u jedného zamestnávateľa je jeden až dva roky, v regiónoch Žilina a Trenčín sú to dva až tri roky. Ľudia častejšie menia zamestnanie aj v oblasti stavebníctva, robia tak najmä zamestnanci na nižších pracovných pozíciách. "Zamestnanci pôsobiaci v rôznych sektoroch a na rôznych pozíciách potvrdzujú, že zaujímavé platové ohodnotenie inej spoločnosti je tým najčastejším dôvodom zmeny súčasného zamestnania," skonštatovala na dnešnej tlačovej konferencii country manažérka agentúry Grafton Recruitment Katarína Bobotová.

Prieskum tiež ukázal, že samotné vzdelanie uchádzačom o zamestnanie nestačí. Ľudia hľadajúci si prácu by mali v súčasnosti ovládať minimálne jeden cudzí jazyk a mali by mať aspoň dvojročnú prax v oblasti, v ktorej sa uchádzajú o danú pracovnú pozíciu. Zo strany firiem sa pritom neustále zvyšuje dopyt po nemeckom jazyku a záujem je nielen o európske či škandinávske jazyky, ale aj o takzvané exotické jazyky - čínštinu i hebrejčinu. Ako doplnila Bobotová, jazykové znalosti vyžadujú najmä zamestnávatelia, ktorí hľadajú ľudí v rámci segmentu centier zdieľaných a podporných služieb, znalosť jazykov je však vyžadovaná aj v segmente ľudských zdrojov a IT a telekomunikácií.

Z hľadiska vývoja platov v jednotlivých sektoroch medziročne o štyri až sedem percent rástli platy v IT sektore a o infláciu sa zvyšujú platy aj v oblasti priemyselnej výroby a inžinierstva. "Vývoj miezd odráža to, že segment IT je rastúci. V Bratislave sú v IT sektore mzdy najvyššie, druhým mestom sú Košice. Predpokladáme, že tento trh bude aj naďalej rásť," uviedol manažér pobočky Grafton Recruitment v Bratislave Miroslav Garaj.

V bankovníctve a oblasti finančných služieb sa zase platy zamestnancov odvíjajú aj od znalostí a oblasti pôsobenia. Ľudia pracujúci v obchode a marketingu majú stále vo väčšine prípadov plat zložený z fixnej mzdy a odmien.

Ako ďalej vyplýva z prehľadu platov, ľudia pracujúci na rovnakých pozíciách majú rozdielne platy v rámci krajov. Napríklad zatiaľ čo programátor v Bratislavskom kraji zarobí 1600 eur, v Košickom kraji alebo v Nitrianskom kraji jeho maximálny plat predstavuje 1300 eur. Maximálny plat špecialistu zákazníckeho servisu v hlavnom meste predstavuje 1100 eur, v Trenčianskom kraji však jeho plat dosahuje maximálne 900 eur.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie