Väčšina nezamestnaných Slovákov pracovala v minulosti v priemysle

Hľadám prácu
Bratislava 4. augusta (TASR) - Viac ako 85.000 nezamestnaných Slovákov nikdy nemalo prácu. Títo ľudia tak nemali možnosť získať pracovné návyky, po ukončení štúdia zostali doma a zamestnanie si nenašli. Vo svojom najnovšom ekonomickom týždenníku na to upozorňujú analytici Poštovej banky na základe údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR za 1. štvrťrok tohto roka. "Ide nielen o časť minuloročných absolventov, ktorí sú bez práce niekoľko mesiacov, ale aj o ľudí, ktorí si po škole nedokázali nájsť prácu aj celé roky. O to ťažšia je ich situácia na slovenskom pracovnom trhu, kde na jedno voľné miesto pripadajú desiatky nezamestnaných," skonštatovali bankoví analytici.

Výsledky výberového zisťovania pracovných síl pravidelne zverejňuje ŠÚ SR. Z najnovšieho vydania vyplynulo, že viac než pätina z nezamestnaných, teda až 85,6 tisíc Slovákov, nikdy nemalo prácu. Až 76,8 tisíca nezamestnaných pritom pracovalo naposledy v oblasti priemyselnej výroby. Ako uviedli analytici, priemysel je na Slovensku najväčším zamestnávateľom a s hospodárskou krízou súvisiaci pokles zahraničného dopytu sa v tomto odvetví postaral o masívne prepúšťanie. "Pokles počtu zamestnaných v priemysle dosiahol v krízovom období až 20 % a priemysel stále nedokázal nabrať prepustených zamestnancov späť," skonštatovali analytici.

Ďalšími odvetviami, z ktorých pochádza najvyšší počet nezamestnaných Slovákov, sú pritom stavebníctvo, veľkoobchod a maloobchod. Stavebníkov už niekoľko rokov trápi klesajúca produkcia a ani príchod leta nie je zárukou rastu zákaziek. "Predtým, ako sa stali nezamestnanými, pracovalo v odvetví stavebníctva až 33,3 tisíca Slovákov, ktorí sú v súčasnosti bez práce. O stovku menej nezamestnaných ľudí pracovalo naposledy v oblasti veľkoobchodu a maloobchodu," dodali analytici.

Až v prípade približne 60.000 nezamestnaných nebolo zistené, v akej oblasti pred stratou práce pôsobili. Od ich posledného zamestnania totiž uplynulo až viac ako osem rokov.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie