Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy zverejnil rebríček najlepších základných a stredných škôl

Školy a vzdelávanie
Bratislava 30. júla (TASR) - Základnou školou s najlepšími výsledkami na Slovensku je ZŠ SSV na Skuteckého ulici v Banskej Bystrici. Najlepším gymnáziom je gymnázium v Košiciach na Poštovej. Vyplýva to z rebríčka základných a stredných škôl, ktorý zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Medzi strednými odbornými školami (SOŠ) zase najlepšie výsledky dosiahla Obchodná akadémia na Kukučínovej 2 v Trnave. Celý rebríček nájdu záujemcovia na skoly.ineko.sk.

"V súčasnosti prichádzame s aktualizáciou údajov na portáli – doplnili sme nové údaje za merania vykonávané Národným ústavom certifikovaných meraní vzdelávania. V prípade základných škôl boli doplnené výsledky žiakov v Testovaní 9 a pri stredných školách zase výsledky písomnej časti externej formy maturít," uviedol Rastislav Kováčik z INEKO s tým, že v oboch prípadoch sa doplnené údaje vzťahujú k školskému roku 2013/14.

Ako dodal, novinkou je, že počnúc týmto školským rokom sú už dostupné údaje za maturity aj zvlášť len za žiakov denného štúdia na stredných školách, pričom doteraz boli dostupné iba súhrnné údaje. "Takéto údaje len za denných žiakov zlepšujú možnosť porovnávania škôl, a preto prechádzame na ich uvádzanie namiesto súhrnných údajov. Za staršie školské roky sú však naďalej dostupné len súhrnné údaje," vysvetlil Kováčik.

Aj na základe doplnených údajov zostavil INEKO aktuálne celkové hodnotenie škôl, a to s využitím údajov z rokov 2011 až 2014. "Metodika pritom zohľadňuje nielen výsledky žiakov v celonárodných testoch, ale aj mimoriadne výsledky žiakov, napríklad v olympiádach a pri stredných školách aj mieru nezamestnanosti absolventov. Toto celkové hodnotenie vzniká zvlášť pre základné školy, zvlášť pre gymnáziá a zvlášť pre SOŠ," doplnil Kováčik. Do hodnotenia boli zaradené iba tie školy, ktoré mali za posledné štyri roky aspoň 80 testovaných/zmaturovaných žiakov a 80 absolventov.

Cieľom internetového portálu, ktorý začal inštitút INEKO prevádzkovať začiatkom roka 2012, je podľa Kováčika prezentovať verejnosti široký okruh informácií o základných a stredných školách v SR. "Veríme, že portálom pomôžeme jednak rodičom a budúcim žiakom, ale aj samotným školám, pretože dostávajú k dispozícii nástroj na porovnávanie sa a tiež dodatočnú motiváciu k lepším výsledkom," povedal Kováčik.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie