Dávky v hmotnej núdzi by sa mali v budúcnosti vyplácať už len bezhotovostne

Hľadám prácu
Bratislava 26. júla (TASR) - Občania na Slovensku by mali dávky v hmotnej núdzi v budúcnosti dostávať už len bezhotovostnou formou. Projekt elektronického zasielania dávok pripravuje Ministerstvo financií (MF) SR, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR spoločne s rezortom práce.

"Projekt zasielania štátnych sociálnych dávok a pomoci v hmotnej núdzi bez nutnosti hotovostnej výplaty je odpoveďou na nutnosť vyššej efektivity a aj úspor v oblasti nákladov na distribúciu uvedených dávok. V neposlednom rade ide aj elimináciu zneužitia týchto finančných prostriedkov," priblížila pre TASR Jana Lukáčová z kancelárie generálneho riaditeľa ústredia práce.

Úrady práce v súčasnosti zasielajú dávky občanom väčšinou poštou. Po prechode na bezhotovostnú výplatu by tak mohlo dôjsť k úspore verejných zdrojov. Slovenská pošta si totiž za zásielku dávok účtuje poplatok. "Aj keď finančné náklady na poštovné poplatky spojené s distribúciou dávok zaznamenávajú medziročný pokles, v roku 2013 predstavovali celkovú sumu 3.209.685,33 eur," vyčíslila Lukáčová.

Podľa údajov ÚPSVR, na konci júna tohto roka poberalo na Slovensku dávky v hmotnej núdzi 168.058 občanov. Medzimesačne počet poberateľov klesol o 2931 a medziročne sa ich počet znížil o 17.828. Po zohľadnení ostatných členov rodiny bolo v šiestom mesiaci tohto roka celkovo na dávky odkázaných 331.652 ľudí, čo predstavuje 6,12 % z celkového počtu obyvateľov na Slovensku.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie