Zamestnávateľov zaťažuje sledovanie príjmov brigádujúcich študentov

Pre zamestnávateľov
Bratislava/Žilina 22. júla (TASR) – Zamestnávatelia aj počas týchto letných dní naďalej využívajú rôzne formy flexibilného zamestnávania, najmä agentúrnych zamestnancov a dohodárov. Tých z nich, ktorí zamestnávajú študentov na špeciálnu dohodu o brigádnickej práci, administratívne zaťažuje sledovanie ich príjmov. "Potreba nárazovej administratívnej práce v Kia Motors Slovakia existuje stále. Keďže sme dohodárov využívali na tieto práce, tak ich počet neklesol ani po povinnom zavedení odvodov," povedal pre TASR hovorca Kia Motors Slovakia Jozef Bačé.

Kia využíva aj agentúrnych zamestnancov. "Pokiaľ sa však zmení zákon o ich zamestnávaní tak, ako je navrhovaný, budeme musieť zvážiť ich ďalšie zamestnávanie. Fakticky sa tak zrušia všetky výhody flexibility. Problémy sú aj pri prekračovaní príjmu, keď študentov musíme v Sociálnej poisťovni prihlasovať a odhlasovať. Administratívne je to veľmi náročné sledovať." Bačé sa domnieva, že záťaž pre podniky by nebola až taká vysoká, keby boli nastavené rovnaké hranice príjmu pre študentov stredných aj vysokých škôl.

Sociálna poisťovňa podľa slov jej hovorcu Petra Višvádera v prihlasovaní a odhlasovaní študentov žiadne zmeny nepripravuje. Študenti pracujúci na dohodu o brigádnickej práci študentov sú poistení a povinní platiť poistné na dôchodkové poistenie - starobné a invalidné, poistné za nich odvádza zamestnávateľ. Títo študenti sami žiadne povinnosti voči Sociálnej poisťovni nemajú, plní ich zamestnávateľ. Zamestnávateľ platí za seba poistné na dôchodkové poistenie, úrazové a garančné poistenie a tiež poistné do rezervného fondu solidarity.

Študent, ktorý má uzatvorenú dohodu s viacerými zamestnávateľmi, na neplatenie poistného na dôchodkové poistenie si môže určiť len jednu z nich. To znamená, že zo všetkých ostatných dohôd je tento žiak alebo študent povinne dôchodkovo poistený a platí poistné na dôchodkové poistenie - starobné a invalidné.

Ak pravidelný mesačný príjem alebo priemerný mesačný príjem z tejto dohody u študenta mladšieho ako 18 rokov nepresiahol 68 eur a u študenta nad 18 rokov nepresiahol 159 eur a požiadal o výnimku z platenia poistného, nemá postavenie zamestnanca na účely dôchodkového poistenia. Zamestnávateľ za neho platí len 0,8 % z vymeriavacieho základu na úrazové poistenie a 0,25 % z vymeriavacieho základu na garančné poistenie za predpokladu, že zamestnávateľ je povinne garančne poistený.

Výnimka platí až do skončenia právneho vzťahu dohody alebo do posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom ukončenie uplatňovania výnimky študent oznámi zamestnávateľovi. O výnimku žiada študent u zamestnávateľa na tlačive Oznámenie a čestné vyhlásenie k dohode o brigádnickej práci študentov. Zamestnávateľa informuje písomne aj v prípade, že výnimku si ďalej uplatňovať nechce. Ak má viacero dohôd o brigádnickej práci študentov, v jednom kalendárnom mesiaci si môže uplatniť výnimku najviac na jednu z nich.

Ak príjem z dohody presiahne hraničné sumy, študentovi vznikne dôchodkové poistenie aj v prípade, že o výnimku požiadal. V tomto prípade platí poistné na dôchodkové poistenie z vymeriavacieho základu, ktorý sa určí ako rozdiel medzi pravidelným mesačným príjmom alebo priemerným mesačným príjmom a hraničnou sumou 68 alebo 159 eur platnou pre rok 2014. Poistné za neho odvádza zamestnávateľ. Bližšie informácie aj s príkladmi sú zverejnené na webovej stránke Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie